09.01.2017 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

České pekárne United Bakeries ovládli Luxemburčania

Luxemburská rodinná firma Moulins de Kleinbettingen dokončila prevzatie ďalšieho podielu v českých pekárňach United Bakeries, v ktorom teraz bude kontrolovať dve tretiny. Firma tak ovládne značky Delta alebo Odkolek. Zvyšnú tretinu im spoluzakladateľ Marko Pařík predá v nasledujúcich rokoch.

Český protimonopolný úrad povolil prevzatie pekární už v januári minulého roka a dokončenie transakcie oznámili obe firmy dnes. Spoločnosť Moulins de Kleinbettingen, za ktorou stojí luxemburská rodina Müllerovcov, doteraz kontrolovala v United Bakeries tretinový podiel. Teraz prevzala ďalšiu tretinu a nad spoločnosťou tak získala kontrolu.
Zvyšnú tretinu United Bakeries stále vlastní Marko Pařík, ktorý firmu založil spoločne so zosnulým bratom Jaroslavom. Podľa dohody by aj tento podiel mal v budúcich rokoch prejsť do rúk Luxemburčanov.
Pod United Bakeries spadajú značky Odkolek, Delta, ToastTip a Cerea. Podľa oznámenia o dokončení transakcie chce Moulins de Kleinbettingen zachovať terajšiu štruktúru značiek a neplánuje tak zásadné zmeny. Chystá sa však investovať do zvýšenia kapacity výroby, najmä čo sa týka mrazeného pečiva.
O United Bakeries sa v minulosti usiloval aj Agrofert českého ministra financií Andreja Babiša. Pod Agrofert spadajú okrem iného pekárne Penam a spojením obidvoch firiem by vznikol stredoeurópsky gigant. Český protimonopolný úrad so spojením súhlasil, dohoda však nakoniec skrachovala pre zamietavý postoj slovenského úradu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down