10.12.2015 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Českí poslanci schválili prísnejší bič na obchodné reťazce

V Poslaneckej snemovni Českej republiky prešla finálnym čítaním novela zákona o trhovej sile, proti ktorej tvrdo bojovali zástupcovia obchodu. Zákon má vo väčšej miere chrániť poľnohospodárov a dodávateľov pred nekalými praktikami obchodných reťazcov. Novelu dostane teraz na posúdenie Senát. Informoval o tom server iDNES.cz.

Zákon, ktorý platí od roku 2010, umožnil napríklad pokutovať obchodné reťazce za nedodržiavanie lehôt splatnosti na faktúrach. Obchodníci si však kratšiu splatnosť kompenzujú bonusmi. Za porušenie trhovej sily zatiaľ padli dve veľké pokuty. Práve pre nedodržanie splatnosti mal Kaufland zaplatiť vyše 22 miliónov Kč (814.182 eur) a Globus viac než 7 miliónov Kč.
Schválená novela okrem iného spresňuje pojem významnej trhovej sily a jej zneužitia, alebo zavádza aj pojem nákupnej aliancie, čo bude akákoľvek forma spolupráce odberateľov. Aj alianciám má za zneužitie trhovej sily hroziť postih.
Obchodné reťazce sa proti sprísneniu zákona tvrdo ohradzovali. Tvrdili, že novela môže viesť k zdraženiu potravín a zníženiu exportu českých potravín, pretože reťazce môžu uprednostňovať tovar od zahraničných výrobcov namiesto českých.
So zákonom nesúhlasí český Zväz obchodu a cestovného ruchu, ktorý zastupuje všetky veľké reťazce ako Lidl, Kaufland, Tesco, Albert, Billa a ďalšie. Zväzu okrem iného vadí, že za nevýznamné pochybenia sa môžu udeliť likvidačné sankcie. Podľa zákona majú významnú trhovú silu odberatelia s ročným obratom nad 5 miliárd Kč. To sú práve reťazce so zahraničnými vlastníkmi.
Zákon kritizujú aj niektorí právnici. "Novela v súčasnom znení vzbudzuje značnú právnu neistotu. Oproti minulému zákonu sa podstatne zjednodušila a využíva abstraktné definície, ktorých význam jasne nešpecifikuje. Výklad jednotlivých ustanovení potom vzíde až z rozhodovacej praxe Úradu na ochranu hospodárskej súťaže a správnych súdov," povedal pre iDNES.cz Miroslav Hájek, advokát zo spoločnosti Vilímková Dudák & Partners.
Premiér Bohuslav Sobotka už skôr odmietol, že novela by mohla viesť k zdraženiu potravín. Minister poľnohospodárstva Marian Jurečka zasa zastáva názor, že kto sa na trhu chová férovo, nebude mať s týmto zákonom problém.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down