21.03.2019 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Český chovateľ sliepok prerazil s automatmi na vajcia

Prvý český automat na predaj vajec sa objavil v obci Zlatníky - Hodkovice pri Prahe pred piatimi rokmi, dnes ich podnikateľ Josef Dvořák prevádzkuje už osem. Podobne ako mliekomaty či iné automaty, umožňujú nákup 24 hodín denne.

Do roka chce prostredníctvom automatov predávať viac než polovicu produkcie rodinného hospodárstva. „Momentálne vo vajcomatoch predáme okolo 1,3-tisíc vajec denne pri produkcii 4,5-tisíc vajec denne,“ uviedol Josef Dvořák.
K súčasným automatom, ktoré stoja najmä v okolí statku kvôli lepšej obsluhe, čoskoro pribudne ďalší v Uhříněvsi. Výhľadovo chovateľ uvažuje o obci Průhonice a dedine Radlík (Jílové u Prahy). Dopĺňať vajcomaty treba denne, v prípade nového vajcomatu raz za dva dni.
Predaj vajec cez automaty, ktorý je podľa Gabriely Dlouhej, predsedkyne Českomoravské drůbežářské unie jediný svojho druhu v Česku, „odkukal“ Josef Dvořák na farme v Holandsku. „Sú to podobné stroje ako na predaj bagiet. Keď si kúpite vajce, otvoria sa dvierka a vy si ich vezmete. Potom sa tubus pootočí,“ vysvetlil.
Jeden stroj vyšiel majiteľa, včítane zastrešenia, na 250 tisíc korún českých. Cena jedného vajca z chovu na podstielke vychádza pri „Statku Dvořák“ na šesť korún českých (0,234 eur). Vajcia z voľného výbehu na tráve sú drahšie.

Viac sa dočítate v Týždenníku Roľnícke noviny č. 13.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down