27.08.2019 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chladiarenské boxy boli zapožičané na uskladnenie ulovených diviakov

Užívateľom poľovných revírov bol mimoriadnym opatrením nariadený intenzívny lov diviačej zveri za použitia všetkých dostupných prostriedkov.

Preto im boli zapožičané chladiarenské zariadenia na uskladnenie ulovených zvierat. Ide o prostriedok, ktorý je nevyhnutný na zabezpečenie výkonu opatrenia, nie dar poľovníkom. Pre TASR to uviedlo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na nedávne vyhlásenie občianskeho združenia Vidiecka platforma ku kúpe uvedených zariadení.
Správne umiestnenie a užívanie chladiarenských zariadení umožní zintenzívniť lov a na zabezpečí uskladnenie mäsa na jednom mieste, čím sa zníži riziko prenosu afrického moru ošípaných, zdôraznil rezort. „Chovateľom ošípaných, ktorým boli vydané mimoriadne veterinárne opatrenia na likvidáciu zvierat, bude MPRV SR vyplácať tzv. odškodné,“ avizoval. Ministerstvo dodalo, že mnohým chovateľom zvierat, ktorí sú oprávnenými žiadateľmi príslušných dotačných titulov, je chov dlhodobo systematický podporovaný.
Vidiecka platforma v stanovisku 23. augusta ocenila pomoc štátu užívateľom poľovných revírov, pretože takto neskončí všetko mäso z ulovených diviakov z dôvodu podozrenia na africký mor automaticky v kafilérii. Zároveň však položila otázku, či by si takéto chladiarenské boxy nezaslúžili aj farmári, ktorým pozabíjali ošípané, a tieto zvieratá putovali do kafilérie. Poľovníci tiež majú náklady, ale ich výška sa s nákladmi farmára nedá podľa platformy porovnávať.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down