16.07.2018 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby kukurice siatej, premnožené skočky

Kukurica je v tomto období najviac ohrozená živočíšnymi škodcami. Hubové choroby sa ešte neprejavili, ale pre ich úspešné potlačenie je potrebné aplikovať fungicídy už teraz. Zaznamenávame aj silný výskyt skočiek, ktoré poškodzujú listy kukurice dierkovaním.

Signalizačná správa

Hrdza kukuričná

Je významná v najteplejších oblastiach Slovenska. Napáda najmä porasty kukurice pestovanej na siláž. Prejavuje sa na konci vegetácie predčasným usychaním napadnutých listov. K vývoju potrebuje medzihostiteľa – kysličky, nižšie teploty a vysokú vlhkosť vzduchu. Letné horúčavy chorobu redukujú. Odporúča sa pestovať odolné hybridy a likvidovať napadnuté zvyšky rastlín. Autorizovaný epoxiconazole + pyraclostrobin aplikujte na začiatku infekcie, keď je kukurica v štádiu začiatku predlžovania stonky (BBCH 30) až do obdobia kvitnutia, kedy vrchná a spodná časť metliny kvitne a blizny sú vyrastené (BBCH 65). Nižšiu dávku prípravku aplikujte v prípade nižšieho infekčného tlaku. Je to systémovo pôsobiaci fungicíd, ktoré sú prijímané nadzemnými časťami rastlín a následne rozvádzané do celej rastliny. Prípravok pôsobí proti niektorým hubovým chorobám kukurice ako helmintosporióza kukurice (Setosphaeria turcica) a hrdza kukuričná (Puccinia sorghi). Okrem toho má vplyv na predĺženie vegetačného obdobia ošetrovaných porastov, čo spôsobuje, že listová plocha je dlhšie zelená.

Účinná látka pyraclostrobin patrí do skupiny strobilurínov a vyznačuje sa preventívnym, kuratívnym a eradikatívnym účinkom. Má translaminárny a lokálno-systémový účinok. Pyraclostrobin pôsobí v mitochondriách bunky, kde v procese dýchania na špecifických miestach prerušuje prenos elektrónov. Inhibuje sporuláciu, rast spór a mycélia húb.

Účinná látka epoxiconazole je zo skupiny triazolov, pôsobí systémovo a má preventívny, kuratívny a eradikatívny účinok. Blokuje syntézu C-14-demethylázy, a tým tvorbu bunkových membrán patogéna. Rast huby je tak ihneď a dlhodobo pozastavený.

Fuzariózy klasov a stoniek kukurice

Spôsobuje ich niekoľko druhov patogénov. Najrozšírenejší je Fusarium graminearum. Napáda kukuricu vo všetkých rastových fázach od klíčenia, kedy spôsobuje odumieranie rastlín, cez napadnutie pletív a lámanie stebla, až po napadnutie šúľkov a zŕn. Prejavuje sa ružovým mycéliom na napadnutých zrnách a klasoch. Fusarium moniliforme napáda steblá, šúľky a zrná bielo-fialovým mycéliom.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down