06.04.2016 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby napádajú mak už pri vzchádzaní

Tak ako pri cukrovej repe, tak aj mak pri vzchádzaní môže poškodiť spála maku. Ochorenie spôsobuje celý komplex pôdnych húb (Alternaria, Fusarium, Pythium), ktoré sa šíria v ťažkých prevlhčených pôdach s prísuškom a podporuje ich aj nevhodný termín sejby.

signalizačná správa

Jasným prejavom ochorenia je zaostávanie rastlín v raste, vädnutie z dôvodu nitkovito zúženého hypokotylu, ktorý celkom nekrotizuje a rastlina padá. Padanie môže byť v riadkoch alebo okoliciach a niekedy je postihnutie také rozsiahle, že musí byť porast vyoraný. Chemická ochrana nepripadá do úvahy, základom je sejba maku na vhodných lokalitách.

Helmintosporióza maku

Jedným z pôvodcov padania rastlín maku je aj helmintosporióza maku spôsobená hubou Pleospora papaveracea. Prejavuje sa už na mladých klíčiacich rastlinkách hnednutím a postupným zaškrcovaním koreňového krčku tesne nad povrchom pôdy a rastliny z dôvodu obmedzeného prísunu vody a živín žltnú a hynú. Na stonkách rastlín, ktoré prežili, sa tvoria modročervené pozdĺžne pruhy dlhé aj niekoľko centimetrov. Pred kvitnutím sa prejavujú symptómy aj na listoch vo forme tmavohnedých hranatých škvŕn ohraničených žilnatinou. V suchom počasí škvrny zasychajú, vo vlhkom a daždivom počasí sa pokrývajú sivým povlakom mycélia. Napadnutie rastliny prebieha odspodu nahor k vrcholu rastliny. Po upchatí ciev pôsobením toxínov vylučovaných hubou, postupne zasychajú všetky listy, pričom stonky sú sfarbené modro-fialovo. Makovice sú z dôvodu nedostatku živín malé, deformované, sfarbené modro-čierne, alebo antokyánovo a sú pokryté hustým povlakom konídií najmä, keď je vlhké a daždivé počasie. Táto choroba sa často zamieňa za pleseň makovú.

Ak zostanú makovice bez vonkajších symptómov, mycélium huby sa vyvíja vo vnútri makovíc a tým choroba znehodnocuje celú úrodu. Huba prezimuje na napadnutých rastlinných zvyškoch aj na osive a spôsobuje primárnu infekciu už pri vzchádzaní. Pre rozvoj infekcie na listoch a stonkách pred kvitnutím potrebuje teplotu okolo 25 °C, inkubačná doba je len 1 - 2 dni. Počas vegetácie sa šíri konídiami, ktoré prenikajú do rastlín v mieste poškodenia živočíšnymi škodcami.

Ochrana porastov

Preventívna ochrana porastov maku je v striedaní plodín, likvidácii pozberových zvyškov a morení osiva. V tomto roku však nie sú povolené žiadne moridlá do maku.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down