18.02.2022 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov dobytka v nízkonákladových objektoch

Jeden z variantov pre investovanie do stajňových objektov sú nízkonákladové, resp. minimalistické maštale.

Zo sledovaní tohto typu ustajnenia vyplynulo, že životné prejavy dojníc, ale aj ostatných kategórií hovädzieho dobytka zaznamenali určité odlišnosti, a to najmä v najdôležitejšom životnom prejave - ležaní, resp. v kvalite odpočinku. Pri variantoch s boxovým ustajnením sú vždy preferované miesta na ležanie, ktoré sú s výraznejším prúdením vzduchu. V zimnom období sú preferované boxové ležoviská vzdialenejšie od otvorených stien. Pokiaľ boli tieto steny opatrené protiprievanovými sieťami, obsadenie jednotlivých radov boxov nebolo také diferencované.
Obdobne tomu bolo i pri využívaní prístreškov s hlbokou podstielkou. Pri otvorenej zadnej stene sa v zimnom období s vyššou relatívnou vlhkosťou zvieratá sústreďovali bližšie ku kŕmisku a naopak, v letnom období pri celkom otvorenej stene. Aj tu však existuje vplyv vzdialenosti tejto steny od kŕmiska. Priaznivo v zimnom období pôsobí „zakrytie“ otvorených stien protiprievanovými sieťami. Prestali sa vytvárať „zhluky“ ležiacich a stojacich zvierat a dochádzalo k ich rovnomernému rozptýleniu po celej ploche ležoviska i kŕmiska.
Obsadzovanie boxov v jednotlivých extrémnych sezónach je vždy v prvom rade riadené potrebou zvierat odpočívať v ľahu po dobu 12 až 14 hodín za deň. Napriek tomu je priorizované polohou ležoviska, jeho vlhkosťou, eventuálne tepelnou izoláciou jeho povrchu, ale i mäkkosti. Veľmi dôležitým negatívnym faktorom je nehomogénna skupina zvierat, ktorá zhoršuje prirodzený priebeh životných prejavov. Skupiny s odrohovanými a neodrohovanými jedincami, s prvôstkami a multiparnými (viacrodými) jedincami či zvieratami veľkého a malého rámca sú k tomuto neštandardnému priebehu správania veľmi náchylné.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 8.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down