08.07.2014 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov oviec: Tradícia, ktorá zaväzuje

„Tradícia chovu oviec na Slovensku nás všetkých zaväzuje aj do budúcnosti“ - znelo motto konferencie, ktorú 26. až 27. júna zorganizoval NPPC - Výskumný ústav živočíšnej výroby Nitra v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz (ZCHOK) na Slovensku a Katedrou špeciálnej zootechniky SPU v Nitre.

Podujatie s názvom Aktuálne otázky ovčiarstva na Slovensku sa nieslo v znamení výmeny odborných a praktických poznatkov formou prednášok a diskusií. Odborníci informovali o situácii v chove oviec, ako aj o stave v oblasti zdravia, prevencie a realizácie ovčích produktov na Slovensku. Témami boli i ekonomická efektívnosť chovu oviec, genetické zdroje, šľachtenie a plemenárska práca v chove oviec u nás a v Českej republike. Nechýbali poznatky z oblasti výživy dojných oviec, kvality jatočných jahniat a mäsa jahniat pri rôznych systémoch chovu či optimalizácia odchovu jahniat. So svojimi skúsenosťami sa podelili aj chovatelia - Ing. Igor Nemčok, predseda RD Hron Slovenská Ľupča, MVDr. Patrik Keľo z firmy Keľo a synovia, s.r.o., Veľké Teriakovce a Ing. Anna Kováčiková, predsedkyňa PD Liptovské Revúce.
Stretnutie bolo spojené s prezentáciou oviec rôznych plemien spolu s praktickými ukážkami strojového dojenia oviec na kruhovej dojárni, sonografického zisťovania gravidity oviec a určovania počtu plodov, posudzovania veľkosti cisterien bahníc v laktácii, merania spúšťania mlieka i posudzovania hrúbky podkožného tuku a MLLT.

 Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 28.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down