05.09.2016 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov v Kozárovciach potvrdil svoje kvality

Slovenský strakatý dobytok - naše národné plemeno - si v posledných rokoch vybudoval stabilnú pozíciu v dojnom systéme chovu i v chove kráv bez tržnej produkcie mlieka. Svoje kvality prezentoval aj na nedávnej 11. Národnej výstave hospodárskych zvierat (NVHZ) v Nitre, kde o prvenstvo súťažil v kategóriách mladé jalovice, vysokoteľné jalovice, kravy na 1. laktácii a staršie kravy.

Agrokomplex 2016

„Tak ako každý rok, aj tento raz sme pripravili kolekciu zvierat z okolia Nitry, Piešťan, Veľkého Krtíša a Levíc. Ide o chovy, ktoré každoročne vystavujú svoje zvieratá, vyznačujúce sa najmä kvalitou odchovov a veľmi dobrou prípravou zvierat na NVHZ,“ uviedol Ing. Matúš Kohút, riaditeľ Zväzu chovateľov slovenského strakatého dobytka - družstvo (ZCHSSD).
Na výstave sa predstavilo celkovo 35 zvierat, a to z chovov PD Kozárovce, PD Bátovce, PD Jur nad Hronom, SPD Veselé, RD Šaľa a I. družstevná a. s., Dačov Lom; býky boli prezentované firmami SBS, a. s., Banská Bystrica a INSEMAS, s. r. o., Levice. „Myslím si, že sme predviedli vysokú kvalitu vystavovaných zvierat a prezentovali sme najmä zvieratá po býkoch, ktoré boli v rámci slovenskej populácie často využívané a ktorých dcéry tvoria produkčnú základňu v našich chovoch,“ konštatoval riaditeľ ZCHSSD.

Titul Šampiónka slovenského strakatého plemena si z výstavy odniesla krava z Poľnohospodárskeho družstva Kozárovce v okrese Levice. Tento chov, z ktorého pochádzajú aj ďalšie ocenené zvieratá, ale i víťazky z predošlých rokov, opäť zabodoval a potvrdil svoje kvality.
„Je to samozrejme o načasovaní a samotnom výbere zvierat na výstavu. Tu je špecifikom to, že ak prídem na predvýber zvierat na výstavu, tak ošetrovateľ už má viac-menej niekoľko kandidátok vybraných a spoločne to konzultujeme. Pán František Ďurovič, ktorý sa zúčastňuje NVHZ v Nitre, má „dobré oko“ na zvieratá a stáva sa len zriedka, že to čo on vyberie, vyradíme. Tento rok získal aj titul Najlepší vodič výstavy v rámci nášho plemena a myslím, že si to právom zaslúži. Zvieratá má každý rok vynikajúco pripravené a veľmi dobre reprezentuje seba, ale aj chov, za ktorý vystavuje,“ vyzdvihol prácu skúseného vodiča Matúš Kohút.

Kozárovské družstvo patrí medzi špičkové chovy na Slovensku. Štatút šľachtiteľského chovu slovenského strakatého dobytka má priznaný od roku 1999 a predsedom družstva je skúsený manažér Ing. Peter Repiský. Družstvo je klasickým poľnohospodárskym podnikom s rastlinnou a živočíšnou výrobou, ktoré sa špecializuje na chov hovädzieho dobytka, realizuje predaj mlieka a aj jatočných a plemenných zvierat. Šampiónka z tohto chovu získala viacero ocenení - bola vyhodnotená ako najlepšia prvôstka, krava s najlepším vemenom a najkrajšie zviera Agrokomplexu. Predstavuje to, čo by sme v šľachtení slovenského strakatého dobytka chceli vidieť - vynikajúcu kvalitu vemena, končatín, osvalenia, výnimočný telesný rámec, šírkové a hĺbkové rozmery.

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 36.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down