20.06.2016 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovateľ by mal pravidelne kontrolovať napájačky

Všetky ošípané musia mať od veku dvoch týždňov stály prístup k dostatočnému množstvu nielen čerstvej, ale aj pitnej vody s teplotou 8 až 15 °C. Pre chovateľov to znamená, že musia zabezpečiť požadovanú kvalitu napájacej vody a uskutočňovať jej kontrolu.

Kŕmne a napájacie zariadenia musia byť zhotovené a umiestnené tak, aby kontaminácia krmiva, vody a aj nežiaduci účinok súťaženia medzi zvieratami boli minimálne. Zariadenia na napájanie musia byť prispôsobené veľkosti skupiny a napájacie zariadenie pravidelne kontrolované na čistotu. K čisteniu napájačiek a zvlášť nádrží je vhodná kefa s predĺženou rukoväťou. Tak môžu byť čisto a rýchlo vyčistené bez toho, aby sa muselo vstúpiť do koterca.

Odporúčania k počtu zvierat na napájadlo:

- Prasiatka: 1 napájadlo do koterca pre prasnicu.

- Odstavčatá a výkrmové ošípané: 1 napájadlo pre 10 prasiatok / výkrmové ošípané.

- Chovné prasnice: 1 napájadlo pre 5 chovných prasníc.

Denná potreba vody:

Ošípané potrebujú okolo 80 až 120 ml vody na kg telesnej hmotnosti, v závislosti od veku, hmotnosti, výkonu, teploty okolia, obsahu sušiny v krmive a mikroklimatických podmienok ustajnenia. Ako približné číslo platí denná potreba vody od l litra vody na 10 kg živej hmotnosti. Prasiatka prijímajú už v prvých štyroch dňoch života množstvo vody od cca 50 ml na deň. Dodatočná ponuka vody popri mlieku môže chrániť prasiatka od vysušenia alebo od hnačkových ochorení.

Pri teplote prostredia do 25 °C predstavuje potreba vody na l kilogram prijatej sušiny krmiva 3 až 5 litrov vody; pri teplotách 25 až 30 °C treba počítať so zvýšenou spotrebou vody o 25 % a pri temperatúre nad 30 °C až o 50 percent. Pre dojčiace prasnice základná spotreba napájacej vody predstavuje 15 litrov, pričom na každý ciciak sa táto spotreba zvyšuje o 1,5 litra.

Teplota a prietokové dávky:

Chovateľ by mal pravidelne kontrolovať napájačky z hľadiska poruchovosti a aj požadovaného prietoku. Ošípaná nesmie mať problém s prístupom k napájacej vode a prietok v napájačkách nemá byť príliš nízky. Ak je prietoková dávka primalá, strácajú ošípané trpezlivosť piť, čo môže viesť k zníženiu výkonu. Minimálny prietok pre výkrm ošípaných sa odporúča 2 litre za minútu a pre prasnice a kance 3 litre za minútu. Všetky typy napájacích zariadení musia byť udržiavané v dôkladnej čistote a kontrolované najmenej raz za deň. Musia sa dať ľahko ovládať zvieratami bez možnosti zneužívania a mali by byť bezporuchové. Voda s teplotou od 12 do 22  °C je prijímaná väčšinou bez problémov. Vo vonkajších klimatických maštaliach treba dávať pozor na mrazuvzdorný prísun vody.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down