14.05.2024 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelia mäsového dobytka bilancovali...

Zväz chovateľov mäsového dobytka na Slovensku (ZCHMD) si na slávnostnom večeri, ktorý sa uskutočnil 2. mája v Liptovskom Jáne, pripomenul 30 rokov od jeho založenia. Ocenení boli aj významní chovatelia a vystavovatelia mäsového dobytka, ako aj bývalí kolegovia, priatelia, ktorí sa veľkou mierou zaslúžili o rozvoj zväzu a tiež sponzori a zástupcovia spolupracujúcich inštitúcií.

„História chovu špecializovaných mäsových plemien hovädzieho dobytka na našom území je relatívne krátka. Začala sa písať v roku 1974, kedy bolo z Kanady dovezených 51 plemenných býkov a 1 053 jalovíc bezrohého herefordského dobytka,“ uviedol vo svojom príhovore Ing. Ivan Nemčovský, výkonný riaditeľ ZCHMD.
Podľa jeho slov, chovatelia mäsového dobytka boli od roku 1993 združení najskôr vo Zväze chovateľov slovenského strakatého dobytka a mäsových plemien. Situácia si však vyžiadala vznik špeciálneho chovateľského zväzu - ZCHMD, ktorý založili 18. mája 1994 vo Vrádišti v okrese Skalica. Jeho prvým sídlom sa stal Šamorín.
„Zväz na ustanovujúcej schôdzi zakladalo 25 nadšencov. Predsedom prvého päťčlenného predstavenstva sa stal Ing. Arpád Figura, podpredsedom Ing. Pavol Lupták, členmi boli Ing. Igor Ištvančin, Ing. Ján Hranka, Ing. Ján Válek, členmi kontrolnej komisie Ing. Juraj Valo, Ing. Stanislav Jančár a Ing. Karol Hausman. V tom čase sa veľa chovateľov rozhodlo pre objektívne príčiny skončiť s mliekovým programom a prejsť na chov kráv bez trhovej produkcie mlieka (BTPM). Ten vyžaduje mať v stáde plemenného býka mäsových plemien, z čoho vyplýva zakladanie prvých čistokrvných chovov kráv mäsových plemien. V tomto období mäsové plemená predstavovali len jedno percento z celkového stavu kráv; väčšina inseminačných dávok (ID) čistokrvných býkov pochádzala z dovozu. Vtedajšie Ministerstvo poľnohospodárstva poskytlo na dovoz živých zvierat mäsových plemien dotáciu a spolu s dovozom embryí sa mohla rozbehnúť produkcia plemenného materiálu z čistokrvných domácich chovov,“ bilancoval začiatky riaditeľ zväzu.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 20.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down