30.06.2022 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelia ošípaných požadujú na stabilizáciu situácie od MPRV 15 mil. eur

Slovenský chovatelia ošípaných požadujú na stabilizáciu nepriaznivej situácie od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR sumu 15 miliónov eur. Uviedli to v spoločnom stanovisku Julián Škerlík, predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku (ZCHOS) a Peter Polák, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných (SACHO).

Táto čiastka pomôže podľa nich vyriešiť momentálnu situáciu na akútnu záchranu chovov ošípaných a zabezpečí v budúcnosti dostatok bravčového mäsa pre slovenských spotrebiteľov. "Zároveň žiadame dialóg s predstaviteľmi vlády a rezortu, pretože štátna pomoc je minimálna. Dotácie od štátu sú smiešne v porovnaní s podporou chovateľov v iných krajinách. Spoločne musíme doriešiť systematickú podporu pre chovateľov, bitúnky a aj spracovateľov a zabezpečiť odbyt na domácom trhu. V súčasnosti viac ako polovica produkcie bravčového mäsa pre vyššie ceny končí v zahraničí," zdôraznili.
      Podčiarkli, že chovatelia ošípaných na Slovensku sa ocitli v kritickej situácii, ktorá môže vyústiť až do vážneho nedostatku bravčového mäsa na domácom trhu. Upozorňujú tiež, že stavy ošípaných na Slovensku nebezpečne klesajú a krajina stráca sebestačnosť. Sebestačnosť sa podľa nich v roku 2022 znížila na 27 % oproti 90 % evidovanej v roku 2002.
      Dodali, že extrémne nepriaznivú situáciu spôsobili zvýšené ceny energií, kŕmnych zmesí, pohonných látok, ale predovšetkým obilia. Cena obilia sa zvýšila zo 150 eur na 350 eur za tonu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down