18.01.2019 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelia stád, ktorých poškodia vlci, dostanú plnú náhradu škody

Vlci vyvolávajú strach, ostré diskusie a spôsobujú vysoké náklady. Európska komisia (EK) chce preto škody spôsobené vlkmi v celej výške nahrádzať.

Už pred niekoľkými rokmi sa vlci udomácnili aj v Nemecku, predovšetkým na jeho východe. Hlavne tam žije väčšina z odhadovaných 1000 kusov týchto dravcov. Vlčie svorky napadajú ovčie stáda a mnoho oviec roztrhajú.
Vlci sa stali už aj témou politických diskusií. Hovorí sa o nej v nemeckej koaličnej zmluve sociálnych demokratov a unionistických strán. Do diskusie sa zapojila aj EK. Poškodeným chovateľom zvierat chce poskytnúť väčšiu štátnu podporu. Budú dostávať plnú náhradu škody spôsobenej vlkmi.
Agrárny komisár EÚ Phil Hogan zverejní podrobnosti návrhu na odškodňovanie chovateľov v piatok (18.1.) na otvorení berlínskeho agrárneho veľtrhu Güne Woche.
Chovatelia zvierat budú mať podľa portálu FAZ.net zaručenú celú hodnotu aj kúpených ohrád či výdavkov na špecializovaných psov.
Doteraz sa chovateľom hradilo len 80 % škôd spôsobených vlkmi. Komisia konštatovala, že náhrady vzhľadom na to, že vlci páchajú čoraz väčšie škody, sú nedostatočné.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down