02.11.2015 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovateľov rýb trápi úbytok vôd aj neriadená výstavba vodných elektrární

Chovu rýb na Slovensku nahráva obmedzovanie morského rybolovu. Problémom je naopak úbytok vôd, ktorý je spôsobený výstavbou malých vodných elektrární, ale aj narastajúcim využívaním vodných plôch na rekreačné a športové účely. Podľa výkonného riaditeľa Združenia chovateľov rýb (ZCHR) na Slovensku Jána Piku neexistuje koordinácia vydávania povolení, a to ani na celoštátnej úrovni, ani na úrovni jednotlivých vodných tokov. Tie sú, ako skonštatoval pre TASR, kompetenčne rozdelené medzi príslušné, vzájomne nekoordinované, okresné zložky správy vôd.

"Na Slovensku neexistuje ani koordinácia presadzovaných koncepcií, napríklad pokiaľ ide o rozvoj malých vodných elektrární, či areálov zimných športov s umelým zasnežovaním. Tie odčerpávajú kvantá vody. Chýba nám aj koncepcia rozvoja agrosektora, zacielená na rast produkcie, vrátane rýb," zhodnotil Pika. Perspektíva vnútrozemskej akvakultúry, kam patrí aj chov rýb v SR, je však podľa výkonného riaditeľa ZCHR vo všeobecnosti priaznivá. "Nahráva tomu rastúci tlak na obmedzovanie morského rybolovu, v súvislosti s narušenou udržateľnosťou obnovy rýb v moriach a oceánoch," myslí si.
V oblasti akvakultúry bola poskytovaná štátna pomoc - minimálna pomoc (de minimis) naposledy v roku 2012. Čerpať podporu na investície cez nový Operačný program Rybné hospodárstvo 2014-2020 prichádza do úvahy najskôr od roku 2016. "Treba ale objektívne poznamenať, že na vine je aj neskoré schválenie finančného nástroja v štruktúrach Európskej únie. Čo nás v oblasti eurofondov trápi okrem toho, je legislatívna úprava procesu verejného obstarávania, ktorá čerpanie podpory neuveriteľne a v mnohých prípadoch nelogicky komplikuje, pričom navyše pravidlá čerpania podpory z fondov EÚ idú v tejto oblasti iracionálne nad rámec príslušného zákona," zhodnotil Pika.
Pokiaľ ide o odvodové zaťaženie, chovatelia nepokladajú ani tak za dôležité to, že je vysoké, ako skôr to, čo za tú cenu a na akej úrovni štát podnikateľom poskytuje. A Slovensko v tom podľa ZCHR výrazne zaostáva. "Čo nás ale nemenej trápi, je stále sa rozširujúci súbor často zbytočných a nezmyselných povinností, ktoré na podnikateľov dlhodobo postupne uvaľuje legislatíva, či už európska alebo národná," uzavrel výkonný riaditeľ združenia.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down