25.07.2022 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovateľský deň farmy BULLY, spol. s r. o. a prvá aukcia plemenných býkov v SR

Chovateľský deň farmy BULLY, spol. s r. o. spojený s prezentáciou mäsového dobytka z podtatranských chovov a tiež s historicky prvou aukciou plemenných býkov na Slovensku sa úspešne uskutočnil 15. júla v Matejovciach pri Poprade.

Akcia vznikla vďaka spolupráci Zväzu chovateľov mäsového dobytka na Slovensku (ZCHMD), spoločnosti BULLY, spol. s r. o., Vrbov a AGROCHOV Jánovce, s. r. o.

Ako uviedol Ing. Ivan Nemčovský, výkonný riaditeľ ZCHMD, cieľom zorganizovania chovateľského dňa bola nielen propagácia sektoru živočíšnej výroby odbornej a laickej verejnosti, ukážka farmy, zvierat a koncepcie chovu, ale cieľom bolo aj upozornenie na to, že bez priamej podpory a záujmu zo strany štátu o chov mäsového dobytka a zvýšenie spotreby hovädzieho mäsa, dôjde k útlmu chovov a poklesu stavov kráv bez trhovej produkcie mlieka na Slovensku.
Podujatia sa zúčastnila aj Ing. Jarmila Halgašová, poslankyňa NR SR a PhDr. Pavol Štec, generálny riaditeľ Sekcie poľnohospodárstva. Členovia predstavenstva ZCHMD ich v diskusii oboznámili s veľkým nesúhlasom chovateľov s nastavením ,,podpôr“ pre dojčiace kravy, ktorá je z ich pohľadu diskriminačná a nepochopiteľná. Napriek deklarovanému záujmu vo zvýšenej miere podporovať živočíšnu výrobu zo strany rezortného ministerstva, dochádza podľa nich k podpore len určitých druhov hospodárskych zvierat, resp. typov produkcie a ignoruje sa potreba kompenzovať zvýšené náklady na chov dojčiacich kráv.

Návštevníci areálu v Matejovciach mali možnosť vypočuť si informácie o stave chovu mäsového dobytka na Slovensku, oboznámiť sa s fungovaním farmy BULLY, absolvovať prehliadku maštalí s výkrmovým dobytkom, vidieť ukážky plemenných býkov, kráv, jalovíc a ich potomstva z čistokrvného aj úžitkového kríženia i ukážky modernej poľnohospodárskej techniky.
Podľa slov Ing. Ivana Nemčovského, produkcia zástavového dobytka je veľmi náročnou a dôležitou fázou produkcie hovädzieho mäsa. Výber kvalitného genetického materiálu pre tvorbu základného stáda matiek a plemenných býkov, kvalitná výživa a chovateľské prostredie vytvárajú podmienky pre produkciu kvalitného zástavu - mladých býčkov a jalovičiek. Základom je vytvorenie stáda kráv plemena mäsový simentál, ktoré má silné materské vlastnosti, na ktoré budú priparované plemenné býky plemien blonde d´Aquitaine, limousine, charolais, belgické modré a partenais v pozícii koncových býkov, tzv. typarov, pretože všetko potomstvo končí vo výkrme. Ide o využitie tzv. heterózneho efektu, z kríženia dvoch plemien mäsového dobytka za účelom dosiahnutia lepších prírastkov a výťažnosti jatočných tiel. Ako odborník uviedol, obrat stáda na farme BULLY je koncipovaný tak, aby bol do budúcnosti uzavretý, čiže nebol závislý od nákupu plemenných jalovíc.

Ukážka z dražby plemenných býkov - viď sekcia VIDEÁ

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 30.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down