11.08.2015 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chrániť dobytok pred divou zverou...

Chrániť dobytok pred divou zverou sa dá správnym využívaním psov. Ide o plemená ako slovenský čuvač, kaukazský pastiersky pes a stredoázijský pastiersky pes.

BANSKÁ BYSTRICA. Slovenskí a nórski odborníci a poľnohospodári našli spoločne riešenie, ako zabezpečiť bezpečné spolužitie voľne žijúcich zvierat a dobytka. Ochrana stáda oviec od veľkých šeliem je možná prítomnosťou veľkých strážnych psov, ktoré budú na pastve voľne so stádom.
Ide o plemená ako slovenský čuvač, kaukazský pastiersky pes a stredoázijský pastiersky pes. Hoci sa tieto psy chovajú v rozličných končinách sveta, mnohí farmári a pastieri už nevedia, ako ich správne vychovať a používať.
Podľa Slavomíra Finďa, koordinátora projektu Podpora biodiverzity, zlepšením manažmentu konfliktných situácií medzi veľkými šelmami a človekom bolo opakovane dokázané, že prítomnosť veľkých psov značne odrádza veľké šelmy od útoku. Tieto psy však musia byť spoľahlivé, ochranárske, viazané na stádo, a taktiež je rozhodujúci ich špeciálny chov. Psy sú vychovávané spolu s ovcami a pripravované na strážnu službu po dosiahnutí dospelosti. V rámci projektu boli tri šteniatka slovenského čuvača prevezené na hospodárstvo, ktoré sa nachádza v národnom parku Rondane v Nórsku.
Realizátori projektu chcú nielen zmeniť návyky a metódy na piatich vybraných farmách, ktoré celkom spravujú plochu viac ako 3 000 ha, ale tiež výrazne posunúť pochopenie tejto problematiky ako na Slovensku, tak aj v Nórsku.
Na Slovensku sú rovnako ako v Nórsku konflikty medzi veľkými šelmami ako je vlk a medveď a hospodárskymi zvieratami bežné. Veľké šelmy zabíjajú dobytok, najmä ovce, pričom ide o počty, ktoré nemožno prehliadnuť. V Nórsku dosahujú čísla 10 až 30 % z celkového počtu za rok. Ako však nájsť rovnováhu medzi ochranou voľne žijúcich zvierat pri zachovaní stáda oviec, hospodárení s pôdou určenou na pastvu a medzinárodnými dohodami?
V minulosti boli vlk a medveď ako šelmy v prírode akceptované a vzbudzovali rešpekt. Avšak v posledných storočiach sa to zmenilo a boj s týmito šelmami viedol v niektorých oblastiach až k ich vyhynutiu. V posledných desaťročiach je však v Európe o tému dobrých životných podmienok zvierat, tak domácich, ako aj divokých, stále väčší záujem, a to na strane verejnosti, politikov a expertov na biodiverzitu. Otázkou je, či máme prostriedky a nástroje na to, aby bol uspokojený každý, aby veľké šelmy žili aspoň v niektorých vybraných oblastiach a aby poľnohospodársky chov oviec bol ochránený a zabezpečený pred nadmernými stratami zo strany šeliem.
Na projekte sa podieľali slovenskí študenti v Evenstade v spolupráci so svojimi nórskymi priateľmi a učiteľmi. Podnietili spoluprácu medzi Spoločnosťou pre karpatskú zver na Slovensku, pobočkou Priateľov Zeme v okrese Hedmark (Naturvernforbundet i Hedmark) a s IMSA Knowledge Company v Koppangu v Nórsku. Projekt bol podporený z Fondu pre mimovládne organizácie prostredníctvom programu Aktívne občianstvo a inklúzia. Program Aktívne občianstvo a inklúzia je spravovaný konzorciom - Nadácia Ekopolis, Nadácia SOCIA a Nadácia pre deti Slovenska.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down