25.09.2018 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chrastavitosť jablone - zhubná mykóza

Chrastavitosť jablone (Venturia inaequalis, anamorfa: Spilocea pomi) vyskytujúca sa vo všetkých oblastiach sveta, je považovaná za najzhubnejšiu mykózu jabloní.

Pri nedostatočnej alebo neúspešnej ochrane spôsobuje vážne straty na kvalite, ale i kvantite v produkcii jabĺk. Straty na úrodách môžu predstavovať 20 až 40 %. Chrastavitosť jablone sa vyznačuje typickými príznakmi napadnutia, ktoré nie sú zameniteľné s inými ochoreniami. Plody nedosahujú potrebnú veľkosť a zároveň dochádza k poškodeniu asimilačného aparátu rastlín.
Symptómy
napadnutia sa môžu vyskytnúť na väčšine nadzemných orgánov hostiteľských rastlín, najnápadnejšie sú však na listoch a plodoch. Prvotné príznaky napadnutia možno pozorovať na spodnej strane listu v podobe tmavých škvŕn. Postupne sa na vrchnej strane listu objaví zamatovo hnedý povlak, dobre viditeľný pri šikmom pohľade na list proti svetlu. Postupom času sa na listoch objavia ostro ohraničené, oválne, hnedočierne, 3 - 6 mm veľké škvrny. Napadnuté listy následne hnednú, usychajú a predčasne opadávajú. Podobné škvrny sa tvoria aj na kvetoch. Pre plody sú typické rôzne veľké šedočierne škvrny, pričom v dôsledku nerovnomerného rastu napadnutých a zdravých pletív dochádza k deformáciám a praskaniu plodov.

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 39.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down