11.12.2023 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Profylaxiou možno chrániť teľatá pred chrípkou

Hovädzí dobytok má veľmi dobre vyvinutú termoreguláciu a dobre odoláva chladu. Pri zodpovedajúcej výžive a suchom ležovisku zvládajú aj teľatá bez ujmy i veľmi nízke teploty.

K chrípkovým a respiračným ochoreniam u teliat dochádza buď v chladnom ročnom období, alebo počas stresu a výnimočnej záťaže, ako sú napríklad nákup, preprava či veľa pôrodov v krátkom čase. Ochorieť môžu všetky vekové kategórie hovädzieho dobytka.
Narodené teľatá majú schopnosť udržať si stálu telesnú teplotu s malými výkyvmi aj pri ochladení prostredia. Rôzne faktory ako úroveň výživy, spôsob odchovu či návyk na teplotu prostredia a ostatné klimatické pomery môžu zónu tepelnej neutrality posúvať. Za dolnú hranicu tejto zóny sa považuje teplota -5 ºC; pri poklese teploty prostredia pod túto hranicu začne teľa výrazne zvyšovať produkciu metabolického tepla, pričom energiu si zabezpečí zvýšeným príjmom krmiva. Ak ho nemá dostatok alebo kŕmna dávka nie je plnohodnotná, musí čerpať z vlastných telových zásob.
A ako spoznáte, že teľatá majú chrípku? Prvými príznakmi sú začervenané oči s vodnatým výtokom, ktorý môže pod očami zanechávať mokrú stopu. Zvieratá zároveň začínajú trpieť suchým kašľom. Najprv sú zapálené iba horné cesty dýchacie; ďalší vývoj smerujúci k zápalu pľúc je charakteristický vysokou horúčkou (vyše 40,5 °C) a odmietaním potravy a nápojov. Dýchanie je zrýchlené, choré zviera sa stráni ostatných a viac leží. V niektorých prípadoch môže akútny priebeh choroby strácať zreteľné príznaky a viesť rovno k úhynu. Zápal pľúc, ktorý je rozpoznaný neskoro, nemusí byť vždy úspešne vyliečený. Tieto zvieratá potom ľahko znovu ochorejú a často sa z nich stanú chronicky choré zvieratá.

Spojenie viacerých faktorov

Na to, aby prepukli chrípkové a respiračné ochorenia musí dôjsť k spojeniu viacerých faktorov. Prítomnosť pôvodcov ochorenia spravidla nestačí na to, aby zdravé teľa ochorelo. Väčšinou ochorie také teľa, ktorého imunitný systém je oslabený v dôsledku zlých životných podmienok a stresu.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 50.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down