V Nitre sa v minulom týždni konalo 30. Valné zhromaždenie (VZ) Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Okrem delegátov sa na ňom zúčastnili aj viacerí hostia na čele s ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielou Matečnou.
NITRA. Predseda SPPK Milan Semančík v správe Predstavenstva SPPK vyzdvihol okrem iného skutočnosť, že SPPK „ako najväčšia samosprávna organizácia v agropotravinárskom sektore Slovenska v súčasnosti zastupuje takmer 70 percent chovateľov hospodárskych zvierat, a členovia komory obhospodarujú 60 percent poľnohospodárskej pôdy v našej krajine“.
Rok 2016 priniesol z pohľadu SPPK stagnáciu v ekonomickom vývoji podielu poľnohospodárstva a potravinárstva na makroekonomických výsledkoch slovenského hospodárstva. Predseda SPPK konštatoval, že očakávané pozitívne hospodárske výsledky agrárneho sektora a z toho vyplývajúci zisk nepostačujú dokonca ani len na jednoduchú reprodukciu statkov a služieb v agropotravinárskom sektore.
Za jednoznačné negatívum označil M. Semančík skutočnosť, že „poľnohospodársky podnik ako výrobca základných surovín pre výrobu potravinárskej produkcie stratil vplyv na potravinový trh“.
Jasným a nespochybniteľným dôkazom úpadku slovenského agrárneho sektora je podľa slov predsedu SPPK vývoj zahraničného obchodu s agrárnymi komoditami. V správe, prednesenej pred delegátmi, M. Semančík konštatoval, že naše pasívne saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami v období od januára do decembra 2016 dosiahlo 1,273 miliardy eur, a v porovnaní s rokom 2015 sa zvýšilo o 228 miliónov eur.
S veľkým záujmom sa očakávalo vystúpenie ministerky pôdohospodárstva G. Matečnej, ktorá v ňom nielenže charakterizovala súčasnú situáciu, ale načrtla aj pripravované riešenia. Z nich na prvom mieste upozornila na skutočnosť, že na MP RV SR sa intenzívne pracuje na opatreniach, ktoré by mali viesť k tvorbe rizikového fondu.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)
Je neodpustiteľnou chybou,že agrosektor trvale upadá.Pritom napr. hydinové,či bravčové mäso by vedeli vyrábať aj tí najjednoduchší nezamestnaní...Pôdu (zatial),maštale aj ľudí máme,tak prečo dovážame často aj odpad?!