Aj v poslednom týždni pred parlamentnými voľbami pokračovala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná v podpisovaní memoránd o spolupráci. V utorok prišlo na rad podpísanie memoranda s predstaviteľom Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSOS) SR.
BRATISLAVA. V členských štátoch EÚ, a teda aj na Slovensku, je doposiaľ povinné len označovanie potravín a krmív, obsahujúcich, zložených alebo vyrobených z autorizovaných genetickým modifikovaných potravín s minimálnym limitom, uvedeným v nariadení.
Vychádzajúc z práve podpísaného Memoranda medzi MP RV SR a ZVKSOS je ambíciou zmluvných strán zaviesť dobrovoľnú schému certifikácie a označovania produktov, vyrobených bez GMO, pričom sa počíta s kontrolou na každom stupni výrobnej vertikály, čomu však budú predchádzať príslušné certifikácie.
Ako pri podpise memoranda zdôraznili predstavitelia zmluvných strán, vstup do tejto schémy bude pre podnikateľské subjekty v agropotravinárskej vertikále úplne dobrovoľný, avšak zároveň platí to, že subjekty, ktoré do danej schémy vstúpia, sa vstupom zaviažu dodržiavať výrobu bez použitia GMO.
„Našou obrovskou výhodou na európskom i svetovom trhu je to, že na Slovensku sa nepestujú geneticky modifikované plodiny. Túto výhodu by sme mali náležite využiť,“ povedal pri podpise memoranda Marian Uhrík, predseda Predstavenstva ZVKSOS.
Dodal, že najlepšou cestou na to, ako osloviť spotrebiteľa, je práve certifikované označovanie produktov, neobsahujúcich geneticky modifikované organizmy.
Ministerka G. Matečná uviedla, že cieľom je docieliť na Slovensku zelené, moderné a digitálne poľnohospodárstvo.
„Do budúcna je naším úmyslom na poliach našej krajiny úplne zakázať pestovanie geneticky modifikovaných organizmov. A práve memorandum, ktoré sme dnes podpísali, je dôležitým krokom na tejto ceste,“ dodala G. Matečná.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)
Žijeme v demokratickej krajine, preto každý má mať na výber, pre ktorý typ produktov sa rozhodne. Je na každom spotrebiteľovi, či bude konzumovať GMO potraviny, ktoré podľa výskumov obsahujú menej chemikálií a iných škodlivín, alebo potraviny z konvenčného/ekologického poľnohospodárstva. Každý typ výroby má svoje pro a proti.
https://hnonline.sk/tema/1880029-gmo-je-geneticka-modifikacia-hrozbou-alebo-spasou
https://invivomagazin.sk/biolog-o-gmo-fakty-namiesto-demagogie,-konspiracii-a-hysterie_464.html