06.08.2020 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cikáda Scaphoideus titanus na viniči

Na viniči žije niekoľko druhov hmyzu. K nim patria aj cikádky, spomedzi ktorých je najvýznamnejšia cikáda Scaphoideus titanus.

Táto cikáda bola do Európy neúmyselne zavlečená zo Severnej Ameriky s rastlinným materiálom. Prvé výskyty boli spozorované v južnom Francúzsku (1958), neskôr v Taliansku (1964), Švajčiarsku (1968), Slovinsku (1987), Španielsku (1997), Portugalsku (2001), Srbsku (2004), Rakúsku a Chorvátsku (2005), Maďarsku a Bosne a Hercegovine (2007), Rumunsku (2011), Čiernej Hore (2012), na Slovensku (2014) a v Česku (2016).

V oblasti pôvodu na východnom pobreží USA a Kanady je Scaphoideus titanus polyfágnym druhom, ale v Európe sa živí výhradne monofágne na viniči (Vitis spp.), hlavne na viniči hroznorodom, ale aj na amerických druhoch viniča, pričom bol nájdený aj na paviniči päťlistom.

Dospelec cikády je dlhý 5 - 6,5 mm, člnkovitého tvaru. Sú pestrejšie sfarbené ako larvy, hrdzavohnedé, na hlave, hrudi a krídlach so svetlookrovými charakteristickými škvrnami. Škvrny sú na chrbte pretiahnuté do tvaru slzičiek. Samce majú na hlave 3 priečne hnedé prúžky, samice iba jeden, ale širší pruh. V hornej polovici prednej časti krídel a v ich koncovej časti prechádza sfarbenie do tmavohnedej až čiernohnedej.

Vajíčka sú ladvinkovité, mierne sploštené, priesvitné, asi 1 mm veľké. Najprv sú biele, ku konci vývoja žlté a vo vnútri sú viditeľné červené oči lariev. Larvy sú bezkrídle, priesvitné, svetlokrémové až žltobiele s dvomi tmavohnedými škvrnami na posledných článkoch zadočka. Sú asi 5 mm dlhé.

Scaphoideus titanus má iba jednu generáciu za rok. Prezimuje v štádiu vajíčka. Kladenie vajíčok prebieha v auguste až septembri, najčastejšie do trhlín kôry dvojročného a staršieho dreva jednotlivo alebo v skupinkách po 10 - 12 kusoch. Vyliahnuté larvy cicajú na spodnej strane listov v dolnej časti krov. Počas vývoja prechádzajú 5 instarmi. Larvy sa liahnu v prvej polovici júna, začiatok výskytu dospelcov spadá na polovicu júla, výnimočne skôr. Dospelce žijú približne 1 mesiac, maximálna aktivita prebieha od neskorých popoludňajších hodín do rána, optimálna teplota je 22 °C a viac. Dospelce sa vyskytujú mimo napadnutej vinice maximálne do 25 - 30 m od nej, pasívne sa šíria vetrom a infikovaným rastlinným materiálom.
Cikáda Scaphoideus titanus nespôsobuje viniču v podstate žiadne škody, ale je jediným známym prenášačom karanténnej choroby Grapevine flavescence dorée phytoplasma - fytoplazmy žltnutia viniča. Fytoplazmu prenášajú larvy aj dospelce. Po nainfikovaní sa stávajú infekčnými na celý život, ale nie je žiadny dôkaz prenosu z imága na vajíčko.

Z preventívnych opatrení má význam podpora predátorov a parazitoidov cikády a likvidácia rezervoárov v okolí produkčných viníc v podobe neobhospodarovaných vinohradov. Monitoring cikád možno vykonávať najjednoduchšie žltými lepovými doskami rozmiestenými uprostred vinice a zavesenými na vodiacom drôte v období od júna do septembra s kontrolou každé 2 - 3 týždne. Podľa sledovania ÚKSÚP je výskyt tejto cikády v podstate vo všetkých vinohradníckych oblastiach, pričom početnosť dosahuje veľmi vysoké hodnoty. Z uvedeného dôvodu nemá veľký význam vykonávať ochranu podľa početnosti odchytených dospelcov.

V SR sú na chemickú ochranu povolené dva prípravky s rovnakou účinnou látkou indoxacarb, a to Explicit Plus a Steward. Ošetrenie má význam proti larvám približne koncom júna, alebo proti dospelcom v poslednej dekáde júla až v prvej polovici augusta. Keďže sa danými prípravkami môže ošetrovať maximálne raz za rok, je potrebné sa podľa konkrétnej situácie a sledovania aj v predošlom roku rozhodnúť na jeden vyššie uvedený termín ošetrenia. Oba uvedené prípravky sú povolené proti cikádkam (nie proti obaľovačom) aj v integrovanej produkcii.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down