15.03.2019 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čína zvýšila dovoz bravčového mäsa z USA takmer na 2-ročné maximum

Čína zrealizovala minulý týždeň najväčší nákup bravčového mäsa z USA takmer za dva roky napriek vysokým dovozným clám. Ukázali to údaje z amerického ministerstva poľnohospodárstva. Dôvodom výrazného zvýšenia nákupu bravčového z USA je vypuknutie afrického moru ošípaných v Číne.

Čína je najväčším producentom aj spotrebiteľom bravčového mäsa na svete. V minulom roku ale dovoz tohto mäsa z USA do Číny klesol o vyše 50 %. Dôvodom bolo zavedenie dovozných ciel na americké bravčové mäso vo výške 62 %. Bola to odveta za dovozné clá, ktoré v rámci obchodného sporu uvalili na čínske produkty Spojené štáty.
V Číne však vypukol africký mor ošípaných. Od augusta, keď sa objavil prvý prípad, sa choroba do dnešných dní rozšírila do 28 provincií a regiónov.
V týždni končiacom sa 7. marca kúpili čínske firmy od USA 23.846 ton bravčového mäsa. Bola to najväčšia dodávka bravčového z USA do Číny od apríla 2017 a tretia najväčšia od začiatku evidovania týchto údajov americkým ministerstvom poľnohospodárstva v roku 2013.
Čína medzičasom obnovila aj nákupy ďalších agrokomodít z USA vrátane sójových bôbov a ciroku. Čo sa týka vyriešenia obchodného sporu, na čo čakajú americké aj iné firmy, americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že USA si v obchodných rokovaniach s Čínou "počínajú veľmi dobre". Dodal však, že zatiaľ nedokáže povedať, kedy sa podarí dosiahnuť konečnú dohodu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down