03.11.2020 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čistota mlieka sa začína pri čistote vemena

Jednorazové papierové utierky nie z rolky alebo z vedra, ale priamo u dojiča. To je nápad spoločnosti Dairy Towel. Ako to funguje v praxi, otestoval Josef Müller, chovateľ 90 dojníc hnedého dobytka Braunvieh.

Systém vreciek a jednorazových utierok na opasku sľubuje krátke vzdialenosti a efektívnejšiu prácu pri príprave dojníc na dojenie, kedy je potrebné dodržiavať maximálnu čistotu dojníc, techniky a prostredia.
Úkony spojené s hygienou vemena patria k tým najdôležitejším krokom pri pracovnej operácii dojenia. Dôkladná očista a dezinfekcia ceckov redukuje patogény, ktoré k zdraviu neprispievajú.
Výrazným znížením počtu mikroorganizmov, ktoré prebývajú na povrchu ceckov a vemena sa podstatne zníži možnosť výskytu mastitíd vzniknutých pôsobením baktérií napr. rodu Escherichia, Streptococcus či Staphylococcus. S nižším výskytom intramamárnych infekcií a baktérií žijúcich na povrchu ceckov bude preto i menší počet mikroorganizmov v mlieku. To je hlavný dôvod, prečo vytvárať optimálnu rutinu pracovných úkonov, a to k zaisteniu čistých a suchých vemien a ceckov. Znečistené vemená sú hlavným zdrojom všetkých nežiaducich patogénnych baktérií, včítane E. coli, Klebsiell i Listerií.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 45.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down