18.12.2013 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Členské krajiny potvrdili nové pravidlá pre tabakové výrobky

Predbežná dohoda na všetkých bodoch tabakovej smernice okrem elektronických cigariet v rámci záverečného trialógu padla ešte v pondelok. Kompromis dnes odobrili členské štáty. Jeho súčasťou je už aj regulácia e-cigariet.

Diplomati členských krajín dnes (18. decembra 2013) potvrdili pondelňajšiu predbežnú dohodu na revidovanom znení tabakovej smernice a môže teda byť v blízkom čase finálne schválená. Cieľom legislatívy je znížiť atraktivitu fajčenia najmä medzi mladými ľuďmi.

Kompromis, ktorý vzišiel zo záverečného piateho neformálneho trialógu, bol uzavretý bez elektronických cigariet, keďže boli mimo mandátu litovského predsedníctva. Stáli zástupcovia krajín dnes pondelňajšiu dohodu potvrdili spolu s reguláciou e-cigariet.

Európska komisia návrh revidovanej smernice zverejnila takmer presne pred rokom 19. decembra 2012. Formálne dohodu ešte musí potvrdiť Rada EÚ a Európsky parlament. Malo by sa tak stať najneskôr v marci budúceho roka.

Nové pravidlá zakážu cigarety s charakteristickými prísadami. Minulosťou sa stanú aj tabakové výrobky s mentolovou príchuťou, na ktoré sa zákaz vzťahuje od leta 2020. Kombinované výstrahy pred dôsledkami fajčenia na zdravie budú pokrývať 65 % prednej i zadnej časti obalov, pričom ich budú dopĺňať obrázkové varovania. Nová smernica nezavedie povinné generické obaly, ale členské štáty ich budú môcť dobrovoľne zaviesť, ak sa tak rozhodnú.

V snahe o boj proti pašovaniu a nelegálnemu obchodovaniu bude zavedený nový stopovací systém a bezpečnostné prvky (hologramy). V prvej fáze sa budú týkať cigariet a tabaku na šúľanie.

Sporné e-cigarety

Najspornejším bodom pri hľadaní kompromisu sa stali elektronické cigarety. Členské štáty totiž žiadali, aby sa všetky e-cigarety s obsahom nikotínu nad 3mg/ml predávali ako liečivé prípravky. Dali by sa teda kúpiť len v lekárňach. S týmto nesúhlasili europoslanci.

Podľa kompromisu budú nakoniec za liečivé prípravky považované tie s obsahom nikotínu nad 20 mg/ml. Ostatné e-cigarety sa budú môcť predávať mimo lekáreň. O prísnejšej regulácii budú môcť dobrovoľne rozhodnúť členské štáty.

Ostrú diskusiu vyvolali aj vymeniteľné náplne elektronických cigariet, ktoré viaceré členské krajiny chceli zakázať. Obhajovali sa obavami, že sa takto fajčiari dostanú k vysokým dávkam nikotínu, alebo budú zneužívané na fajčenie tvrdších drog.

Nakoniec Európska komisia bude môcť uvaliť celoeurópsky zákaz ak vymeniteľné náplne z bezpečnostných dôvodov zakážu viac ako tri členské krajiny. Parlament ani štáty by ho už nemuseli potvrdzovať.

Náplne by mali okrem toho obsahovať najviac 2 ml tekutiny, teda 40 mg nikotínu. To sú približne dve škatuľky cigariet.

(euractiv.sk)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down