25.02.2020 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čo spôsobuje náhle hynutie priesad?

Pri pestovaní akýchkoľvek druhov priesad, či už zeleniny alebo okrasných rastlín najmä v pareniskách, skleníkoch alebo fóliovníkoch sa určite mnohí pestovatelia stretli s tým, že skoro po ich vyklíčení zo semien boli napadnuté hubovými chorobami, ktoré spôsobili ich hynutie.

V tomto prípade ide zväčša o komplexnú chorobu, spoločne nazvanú padanie klíčiacich rastlín. Je spôsobovaná viacerými druhmi húb súčasne, a to Pythium, Bremia, Fusarium, Thielaviopsis, Rhizoctonia a podobne, ktoré sa vyskytujú vo všetkých pôdach. Žijú na rastlinných zvyškoch. Vo väčšej miere môžu byť zavlečené pôdou, náradím, vegetačnými nádobami alebo zálievkovou vodou. Napádajú koreňový krčok alebo spodnú časť stonky, prípadne korene, ktorých pletivo černie, mäkne a rozkladá sa. Semenáčiky, odrezky alebo mladé rastlinky vädnú, padajú a odumierajú. Tieto huby niekedy spôsobujú aj bazálnu hnilobu starších rastlín.
Z preventívnych opatrení treba používať dobre preležanú zeminu, premiešanú s rašelinou alebo s pieskom. Nie je vhodné hnojiť nerozloženým maštaľným hnojom alebo čerstvou listovkou. Rozvoj húb podporuje vysoká vzdušná vlhkosť, vysoké teploty, nedostatok svetla, husté výsevy a hustý spon, nedostatočné vetranie a častá zálievka. Ďalej treba používať iba zdravé osivo, prípadne morené. Vhodné je aj striedanie plôch určených na pestovanie semenáčikov.
Ďalším spôsobom ochrany je fyzikálna dezinfekcia pôdy jej preparovaním horúcou parou, pri ktorom sa ničia nielen živočíšni škodcovia, zárodky húb, baktérie a vírusy, ale aj semená niektorých burín. Zničia sa síce aj užitočné organizmy, ale tie sa pomerne rýchle regenerujú. Nevýhodou sú vysoké nároky na technické vybavenie. Teplota preparovania sa riadi vlastnosťami organizmov, proti ktorým je určená. Všeobecne má byť asi o 10 ⁰C vyššia než je smrtiaca teplota, ktorá sa pohybuje od 50 ⁰C pre niektoré huby a háďatká, až nad 90 ⁰C pre vírusy a baktérie. V praxi sa zvyčajne dosahuje teplota 95 ⁰C po dobu 20 - 30 minút. Hĺbka preparenia má byť 20 – 50 cm. Zemina pred zásahom má byť suchá a zároveň nesmie byť zmrznutá. Najlepšie výsledky sa dosahujú v ľahkých a stredne ťažkých pôdach s dostatočným obsahom humusu. Ťažké pôdy strácajú po preparovaní pôdnu štruktúru. Po skončení preparovania nie je vhodné hneď siať, ale asi až po 2 - 3 týždňoch, kedy sa obnoví mikrobiálna rovnováha. Inak by sa mohli vyskytnúť poruchy klíčivosti a vývoja hlavne pri citlivých druhoch (begónie, primule...). Počas tohto čakacieho obdobia pôdu chránime pred opätovnou kontamináciou škodlivými organizmami skladovaním na vybetónovanej ploche a prikrytím fóliou. Z chemických prípravkov je na ošetrenie povolený Previcur Energy vo forme zálievky v dávke 3 ml/m2.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down