31.08.2016 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čo trápi družstevníkov v Modre?

Členovia predstavenstva Vinohradníckeho a poľnohospodárskeho družstva (VaPD) v Modre sú toho názoru, že poľnohospodársku súčasnosť charakterizuje stav, ktorý je typický nielen pre podniky a družstvá, ale aj pre celé slovenské poľnohospodárstvo. Nemožno hovoriť o rozvoji, ale skôr o pokuse o stabilizáciu poľnohospodárskej výroby.

Modranské družstvo funguje od roku 1949; vtedy začínalo hospodáriť na výmere 130 hektárov, z toho bolo 36 hektárov vinohradov. Družstvo sa postupne rozrástlo, a v roku 1974 malo až na 4 300 hektárov pôdy, z toho 1160 hektárov vinohradov.

V tom čase malo a zamestnávalo asi 1500 členov aj zo susedných dedín – z Modry - Kráľovej, Vinosadov, Dolian, Častej a z Dubovej, ktorých katastre tiež tvorili modranské družstvo. V súčasnosti družstvo zamestnáva iba 15 pracovníkov.

Za posledných 25 rokov sa družstvo zredukovalo na 952 hektárov pôdy, z toho je len 4,18 ha vinohradov. Aj napriek tomu si družstvo nechalo v názve „vinohradnícke“, lebo má aj vlastnú vinotéku, umiestnenú v priestoroch renesančného mlyna, kde predáva vlastné víno pod značkou Sodoma víno. Veď bez vína by Modra nebola perlou Malých Karpát...

V Modre zredukovalí aj chov hovädzieho dobytka. Kým v minulosti v družstve chovali 500 až 600 dojníc, vyrábali milióny litrov mlieka, v minulom roku stav znížili na 220 kusov dobytka, a v súčasnosti chovajú len 22 kusov mladého dobytka.

„To chováme iba pre radosť a najmä preto, aby sme splnili povinné zaťaženie na pôdu a aby nám boli poskytnuté dotácie,“ konštatuje Vladimír Sodoma, predseda tohto družstva, a dodáva: „Moderné kravíny pre 550 dojníc využíva družstvo na skladovanie kvalitného sena. Technológie a drahá dojareň Westfalia strácajú na hodnote, lenže nikto ich nepotrebuje, pretože aj iné družstvá sa zbavujú dojníc a spolu s nimi aj technológií. Podobný je aj osud desiatok iných družstiev na Slovensku, a ich príbehy sú ako cez kopirák. Problém je v kvótach, v odbyte a v cene mlieka. Investičný náklad 17 miliónov korún z roku 2004 sme nedokázali využiť, lebo už v roku 2009 sme museli začať s likvidáciou stáda kráv,“ objasňuje Vladimír Sodoma.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down