16.07.2019 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cows and More: digitálna analýza slabín v maštali

S digitálnou analýzou slabých miest „Cows and More“ je k dispozícii poradenský nástroj, ktorý pomáha rozpoznať správanie a signály kráv a správne ich interpretovať.

Dobré životné podmienky a komfort kráv sú priority každého chovateľa dojníc. Pri stavbe stajní sa veľa peňazí investuje do komfortu chovu – ide o široké prechodné uličky, dostatočný priestor, čo najlepšie ležoviská. Dôkladná starostlivosť o ležiskové boxy, čistenie naháňacích uličiek a pozorovanie zvierat sú fixné body pri každodennej práci v maštali. Napriek tomu sa môže stať, že blaho stáda nezodpovedá stanoveným zákonným požiadavkám. V čom to teda väzí?
Kravy nám to svojím správaním a výzorom „povedia“ celkom presne, či sa vo svojom prostredí cítia príjemne alebo nie. Zvieratá na základe vlastných pocitov celý život kontinuálne vysielajú signály o svojom zdraví, úrovni výživy, ustajnení i o produkcii. Tieto signály by sa mali stať pre producentov mlieka výzvou k okamžitému rozhodnutiu a k prijatiu opatrení, ako problémy riešiť. Kto sa pozorne pozerá a správe interpretuje signály kráv, môže často jednoduchými opatreniami optimalizovať komfort chovu. Zvieratá sa za to poďakujú zlepšením zdravia, zvýšenou životnosťou a vyššou úžitkovosťou.

Ako rozoznať slabé miesta v stajni?
Aby sa slabé miesta a potenciál v maštali lepšie rozpoznali, môže napomôcť externý konzultant. Pracovná skupina výroby mlieka LK Steiermark používa digitálny konzultačný nástroj „Cows and More“ na analýzu silných a slabých miest k optimalizácii chovu. Vyvinuli ho poradcovia poľnohospodáeskej komory Nordrhein-Westfalen (Severného Porýnia-Vestfálska) v roku 2014 a používanie bolo ocenené zlatou cenou DLG.
Konzultant s digitálnym poradenským nástrojom podrobne sleduje vybrané parametre správania a vzhľadu kráv v ich bežnom prostredí. Systematicky a objektívne zaznamenáva prostredie stajne a indikátory súvisiace so zvieratami. Ako sa kravy správajú, aké pozície zaujímajú pri ležaní, či kravy stoja dlhšie v boxoch, ako prebieha ulíhanie a vstávanie, či sa vyskytujú technopatie, či sú kravy čisté a ako chodia - tieto a mnohé ďalšie parametre sú zbierané priamo v maštali cez tablet. Všetky údaje poskytujú informácie o životnom prostredí a manažmente ležovísk.
Následne sú údaje kliknutím myši vyhodnotené a porovnané s definovanými cieľovými a referenčnými hodnotami. Grafickým znázornením je možné jednoducho rozoznať slabé a silné miesta a systematicky ich odhaľovať. V spolupráci so skúseným poradcom budú výsledky analyzované, diskutované a spracované konkrétne riešenia pre daný podnik.

Viac sa dočítate v Týždenníku Roľnícke noviny č. 29.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down