02.11.2015 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cukrovarníci sa obávajú prepadu cien cukru v roku 2017

Pestovatelia cukrovej repy a výrobcovia cukru na Slovensku sa obávajú, že o dva roky dôjde k prepadu cien cukru. Podľa podpredsedu Slovenského cukrovarníckeho spolku (SCS) Dušana Janíčka s ukončením platnosti súčasného trhového poriadku s cukrom a cukrovou repou, 30. septembra 2017, sa dá očakávať podobný scenár ako pri ukončení mliečnych kvót.

"Obávame sa, že dôjde k prepadu cien cukru a cukrovej repy a tým aj k zníženiu produkcie a chaosu na trhu. Spolu s pestovateľmi cukrovej repy na Slovensku však dúfame, že zodpovedné autority v Európskej únii, ako i na Slovensku prijmú na základe doterajších skúseností zo sektora mlieka adekvátne opatrenia v rámci prechodného obdobia do roku 2020," povedal Janíček pre TASR.
Pomerne vysoké je podľa spolku aj daňové a odvodové zaťaženie v SR. Cukrovarnícky výrobný sektor je navyše dodatočne zaťažený povinnými odvodmi do rozpočtu Európskej únie, ktoré vyplývajú z nariadení Európskej komisie v rámci trhového poriadku s cukrom a cukrovou repou. V tomto odbore je zamestnaných priamo vyše 500 zamestnancov a nepriamo okolo 3000 v sektoroch poľnohospodárskej prvovýroby, dopravy a služieb a strojárskeho priemyslu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down