08.08.2014 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

D. CIOLOŠ: Rozumieme obavám potravinárov, EÚ má k dospozícii vhodné nástroje

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Dacian Ciološ dnes potvrdil informáciu, že 14. augusta sa v Bruseli stretnú experti z oblasti poľnohospodárstva zo všetkých členských krajín EÚ. Cieľom ich rokovaní bude analýza dôsledkov ruského zákazu dovozu potravín z EÚ.

"Rozumiem obavám, ktoré vyjadrili zástupcovia európskych farmárov. Rád by som zdôraznil, že v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky máme v pohotovosti nové a modernizované nástroje pre prípad krízy, vrátane krízových rezerv, ktoré sú už teraz k dispozícii," uviedol Ciološ v stanovisku pre médiá.
Podľa jeho slov farmársky sektor v EÚ je dostatočne odolný a schopný rýchlo sa preorientovať na iné trhy a možnosti.
Ciološ však priznal, že pre zabezpečenie hladkého prechodu na alternatívne trhy musí byť k dispozícii podpora.
"Tá si vyžaduje našu spoločnú európsku odpoveď. Mal som rozhovory s ministrami poľnohospodárstva členských krajín EÚ, vrátane talianskeho ministra a predsedu Rady ministrov. V súčasnom kontexte je najdôležitejšie, aby sme reagovali primerane a rýchlo na situáciu, ktorá vznikla," dodal Ciološ.
Eurokomisár spresnil, že už dal pokyn svojmu rezortu na vytvorenie akčného tímu, ktorý bude analyzovať možné následky ruských sankcií na jednotlivé poľnohospodárske sektory, a ktorý zhodnotí spôsoby ako účinne poskytnúť zmysluplnú podporu tam, kde to bude potrebné.
Zároveň dal podnet na mimoriadne stretnutie expertov na poľnohospodárstvo z členských krajín EÚ, ktoré sa uskutoční budúci štvrtok (14.8.).

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down