01.07.2022 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dammann vyvíja nastaviteľné umiestnenie dýzy na postrekovačoch

Neustále tlaky na znižovanie množstva pesticídov tlačia výrobcov techniky na chemickú ochranu rastlín k vývoju nových riešení, ktoré spočívajú zväčša v identifikácii jednotlivých burín v kultúrnych plodinách a ich eliminácii aplikácie cielenej dávky herbicídu.

Aj keď sa pozornosť upriamuje práve na tento aspekt ochrany rastlín, potreba aplikovať fungicídy a insekticídy celoplošne ostáva rovnako aktuálna, ako v minulosti, čomu sa však nevenuje toľko pozornosti, ako by bolo potrebné.

Napriek tomu existujú spoločnosti, ktoré sa zaoberajú aj touto problematikou a jednou z nich je spoločnosť Herbert Dammann GmbH zo severného Nemecka. Technika aplikácie pásového postreku pozdĺž jednotlivých riadkov nie je v žiadnom prípade nová myšlienka. Jej uplatnenie je však závislé na presnosti aplikácie, ktorú je ešte stále pomerne ťažké docieliť.

Jednou spoločnosťou, ktorá skúma túto technológiu v spojení s Inštitútom Juliusa Kuhna, je firma Horsch. Podarilo sa im zistiť, že zatiaľ čo na rovných poliach možno dosiahnuť primeraný stupeň presnosti, kopcovitý terén už môže pre postrekovač predstavovať problémy.

Pásový postrek nie je stále optimálny

Tak, ako je ťažké udržať sejačku pri sejbe úplne v rovnej línii, je ťažké aj sledovať riadky porastu postrekovacími ramenami, a to aj v prípade, ak sa použije automatické riadenie traktora. Jednou z možností ako predísť tomuto problému je nastavenie polohy dýz v reálnom čase, keď postrekovač prechádza porastom. Práve toto je cesta, ktorú si zvolil nemecký výrobca Dammann. Systém je založený na koľajničkách namontovaných pod postrekovacím ramenom, ktoré sa môžu horizontálne posúvať v reakcii na meniacu sa polohu riadkov vzhľadom na koľajové riadky.

Navádzanie za pomoci kamery

Spoločnosť svoj projekt nazvala už v roku 2019 ako „Row-Specific Nozzle Positioning“, čo v preklade znamená riadkovo špecifické riadenie dýz. Dýza je vedená presne nad riadkom v poraste aktívnym ovládaním a prispením kamery. Dammann uvádza, že týmto spôsobom dokáže aplikovať pesticídy len na nevyhnutnú časť plochy, znížiť množstvo úletu a vďaka precíznej distribúcii, znížiť celkové množstvo použitých pesticídov a dodržať zákonné požiadavky.

Systém je samozrejme najvhodnejší pre aplikáciu v zelenine a riadkových plodinách, aj keď výrobca odporúča, aby sa pri chemickej ochrane takýmto spôsobom používalo i mechanické ničenie burín v medziriadkoch pomocou plečky.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down