28.07.2015 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Daň z lesných pozemkov bola aj vlani problematickou

Daň z nehnuteľností v lesnom hospodárstve, ktorej správcom sú mestá a obce, bola aj vlani problematickou daňou, a to vzhľadom na mieru rozpätia stanovenia sadzby dane, spôsob stanovenia jej základu, ako aj voľnosť oslobodenia od dane obcou. Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Tieto kritériá sa podľa agrorezortu neodstránili ani novelou zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktorá nadobudla účinnosť 1. decembra 2014. "Zákonom určenú hornú hranicu stanovenia sadzby dane z lesných pozemkov na úrovni 2,5 % považujeme za neprimeranú. Pri použití hornej sadzby dane daňovník zaplatí celú hodnotu lesného pozemku za 40 rokov," zdôraznilo ministerstvo pôdohospodárstva.
"Daň z lesných pozemkov navrhujeme odvodiť od pevného základu dane priamo v zákone podľa bonity lesnej pôdy, teda podľa príslušného hospodárskeho súboru lesných typov vyjadrenej jej cenou, podobne ako to je u poľnohospodárskej pôdy," podčiarkol agrorezort.
Všetky druhy daní v lesnom hospodárstve SR vlani zabezpečili príjem do rozpočtu štátu a obcí vo výške 53,77 milióna eur. Daň z nehnuteľností mala v minulom roku 15,8-% podiel na odvedených daniach lesného odvetvia.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down