02.01.2014 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Daň z motorových vozidiel treba priznať do 31. januára

Termín na podanie daňového priznania na daň z motorových vozidiel za rok 2013 pre podnikateľov je do 31. januára 2014. Pripomenula to hovorkyňa Finančnej správy SR Patrícia Macíková. Zdôraznila pritom, že v daňovom priznaní na daň z motorových vozidiel za rok 2013 je oproti roku 2012 viacero noviniek.

"Predmet dane - vozidlo, ktoré je evidované v SR a používa sa na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých príjmy sú predmetom dane z príjmov. V zdaňovacom období roku 2013 je predmetom dane len auto, ktoré je evidované v SR, bez ohľadu na jeho používanie na podnikanie v zahraničí alebo v SR. Vozidlá, ktoré majú pridelené zahraničné evidenčné čísla v zdaňovacom období roku 2013, nepodliehajú dani z motorových vozidiel, a to aj napriek tomu, že sa budú používať na podnikanie na území SR," uviedla Patrícia Macíková.
Informovala tiež, že pri vyplácaní cestovných náhrad zamestnancovi za používanie vozidla na pracovné cesty je daňovníkom zamestnávateľ, a to bez ohľadu na to, či zamestnanec je držiteľom auta alebo nie je. "Oslobodenie a zníženie dane je rozšírené o vozidlá s limitom úrovne EEV a EURO 6," konštatovala.
Pre vznik a zánik daňovej povinnosti je rozhodujúci deň, ktorým sa vozidlo začalo alebo prestalo používať na podnikanie. "Daňovník už nemá oznamovaciu povinnosť pri vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, ale iba pri jej zániku," podčiarkla hovorkyňa.
Výpočet pomernej časti dane je podľa P. Macíkovej súčin jednej tristošesťdesiatpätiny a v priestupnom roku jednej tristošesťdesiatšestiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie. "Daňovník je povinný pomernú časť dane zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania."
Hovorkyňa Finančnej správy SR zdôraznila, že daňové priznanie je možné podať v papierovej a elektronickej forme. Vytlačené formuláre sú k dispozícii na všetkých daňových úradoch, pobočkách a kontaktných miestach. Elektronicky ho musia podať podnikatelia (alebo ich zástupcovia), ktorí sú platiteľmi DPH. "Pre nich je to jediný možný spôsob, ako môžu od 1. januára 2014 komunikovať s finančnou správou. Daňové priznania aj na daň z motorových vozidiel môžu podať prostredníctvom nového portálu finančnej správy https://www.financnasprava.sk/sk/titulna-stranka," dodala. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down