23.05.2024 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň ošípaných na podporu domácich chovateľov

Zväz chovateľov ošípaných na Slovensku - družstvo (ZCHOS-D) v spolupráci s Komorou veterinárnych lekárov SR a Združením veterinárnych lekárov hospodárskych zvierat zorganizovali 17. mája v poradí 10. ročník Chovateľského dňa ošípaných.

NITRA. Podujatie, ktoré sa uskutočnilo v areáli agrokomplexu NÁRODNÉ VÝSTAVISKO, š. p., bolo zamerané na podporu slovenského chovu ošípaných a konzumácie domáceho bravčového mäsa. Chovateľský deň mal odborno-spoločenský charakter - nechýbali odborné prednášky či tradičná súťaž vo varení gulášu z bravčového mäsa, ochutnávka špecialít z bravčoviny, posedenie s priateľmi a chovateľmi, spracovateľmi a distribútormi bravčového mäsa či výrobcami kŕmnych zmesí a na záver ani tombola pre návštevníkov. Akciu zahájil Ing. Julián Škerlík, predseda predstavenstva ZCHOS-D.

Chov, ktorý vstáva z popola

Družstvo Agrospol, družstvo, Boľkovce v lučeneckom okrese bol prvý komerčný chov ošípaných na Slovensku, v ktorom bol v roku 2021 potvrdený africký mor ošípaných. Chov musel byť zlikvidovaný, pričom bolo utratených bezmála 10-tisíc prasiat. Aktuálne však „vstáva z popola“. Po dvoch rokoch sa tam opäť podarilo rozbehnúť živočíšnu výrobu.
O svoje skúsenosti sa na chovateľský deň prišiel podeliť MVDr. Maroš Antalík, ktorý porozprával o repopulácii farmy s odstupom dvoch rokov. Ako veterinárny lekár pracuje v Boľkovciach od roku 2004 a posledných sedem rokov aj ako vedúci farmy ošípaných v Lučenci.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 22.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down