28.06.2021 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Deň poľa repky v Sokolciach s novinkami

Na Dni poľa repky, ktorý sa uskutočnil 10. júna 2021 na pôde spoločnosti PD Sokolce, predstavila osivárska značka Pioneer Hi-Bred Slovensko, ktorá je súčasťou spoločnosti Corteva Agriscience, kompletný sortiment hybridov repky ozimnej vrátane viacerých perspektívnych noviniek.

Za hostiteľa podujatia prítomných pozdravil Ing. Peter Lelkes, predseda PD Sokolce. V úvode skonštatoval nelichotivý stav, v ktorom sa nachádza slovenské poľnohospodárstvo, bez jasnejších vízií do budúcnosti. Nejasnosti sa týkajú veľkostí pestovateľských plôch, veľkosti podnikov, pre reštrikcie účinných látok riešia pestovatelia množstvo problémov v ochrane rastlín, atď. „Máme neskutočne veľa otázok a neskutočne málo informácií,“ dodal. Poukázal na podpory, ktoré dostávajú poľnohospodári v okolitých krajinách, napr. v Maďarsku, Poľsku a Česku, pričom slovenskí poľnohospodári dostávajú len zlomok z toho a týka sa to aj podpôr vyrokovaných pre ďalšie obdobie. Rovnako veľkým problémom pre prvovýrobu je poddimenzovaný a pre niektoré komodity neexistujúci domáci spracovateľský priemysel. „Častokrát nevieme, kam umiestňovať našu produkciu, týka sa to aj obilia, s čím súvisí nie vždy férová platobná disciplína odberateľov. Z tohto pohľadu je podnikanie na pôde na Slovensku v ohrození,“ dodal P. Lelkes, podľa ktorého poľnohospodári potrebujú jasné a zmysluplné plány aspoň na päť rokov dopredu a reálnu podporu.

Ing. Tomáš Upohlav, PhD., zástupca spoločnosti Corteva Agriscience Slovensko, poďakoval PD Sokolce za prípravu odrodového pokusu - tradične na vysokej odbornej úrovni. Poukázal na obnovené portfólio hybridov repky, ktoré aj v tejto sezóne obohatili viaceré novinky, taktiež na komplexnú technológiu ochrany repky – jednu z najpoužívanejších nielen na slovenskom na trhu.

Agrotechnika v pokuse

Ing. Mikuláš Balogh, hlavný agronóm PD Sokolce, v úvode zhodnotil priebeh počasia v lokalite pokusu, ktoré je v posledných rokoch veľmi nevyspytateľné: „Aplikačné okná, kedy môžeme zasiať, alebo ošetriť porasty, sú také úzke, že musíme byť veľmi  dobre pripravení ako mechanizáciou tak ľuďmi, aby sme pracovné operácie zvládli.“ Konkrétne v minulom roku od augusta do konca roka spadlo 350 milimetrov zrážok – z toho 200 milimetrov v septembri a v októbri, kedy je v danej oblasti (Žitný ostrov) zvyčajne sucho. V januári a vo februári v lokalite zaznamenali priemerné zrážkové úhrny, avšak v marci len 4 milimetre a v apríli 44 milimetrov. Celkom od januára do 10. júna 2021 spadlo 200 milimetrov zrážok. Extrém v počasí zaznamenali 8. apríla, kedy na repku vo fáze žltých pukov nasnežilo. Pretrvávajúci chlad s teplotami pod 0℃ niekde spôsobili poškodenie rastlín mrazom.

Vďaka silnej živočíšnej výrobe celú výmeru repky štandardne vyhnojili maštaľným hnojom. Hybridy repky v pokuse, ako aj na ostatných plochách, vysiali 28. augusta 2020. Osivo vysiatych hybridov bolo ošetrené insekticídnym moridlom Lumiposa, s ktorým – ako uviedol M. Balogh, majú veľmi dobré skúsenosti. Poškodenie škodcami v prvých fázach rastu a vývinu repky sa pohybovalo maximálne do dvoch percent. Pod pätu osiva aplikovali NPK v dávke 250 kg na hektár. Na jar - v polovici februára močovinu v dávke 100 kg na hektár, následne liadok v dávke 250 kg na hektár. Keďže v marci bolo sucho, rozhodli sa pre tekuté hnojivo SAM v dávke 150 litrov na hektár. Ešte v októbri aplikovali Borosan Forte (bór) a proti živočíšnym škodcom inseketicídy Transform a Rafan Max. Proti burinám postemergentne aplikovali kombináciu prípravkov Belkar (0,25 litra na hektár) a Galera Jeseň (0,1 litra na hektár). Napriek pretrvávajúcim zrážkam v októbri stihli porast repky ošetriť morforegulátorom Caryx (0,9 litra na hektár).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down