01.02.2011 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dioxín a spoločná poľnohospodárska politika

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon sa v ostatných dňoch dal na zahranično-politické chodníčky. V pondelok rokoval s poľským kolegom Marekom Sawickim vo Varšave, a včera sa v Bratislave stretol s Ilse Aignerovou, ministerkou potravinárstva, poľnohospodárstva a ochrany spotrebiteľa Spolkovej republiky Nemecko.

BRATISLAVA. Téma rozhovorov bola vopred daná okolnosťami, v ktorých a ktorými v súčasnosti žijeme. Na programe dňa sú predsa rokovania o budúcej podobe Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ po roku 2013, a starosti, ktoré nielen v Nemecku v nedávnom období vyvolala dioxínová aféra.

"Sú oblasti, v ktorých sa zhodneme, ale sú aj otázky, v ktorých sa celkom nezhodneme," konštatoval na margo rokovaní po ich skončení minister Zs. Simon. "S nemeckou kolegyňou sme sa zhodli v tom, že SPP má byť reformovaná, že v rámci reformy majú byť zachované dva piliere, a v rámci zmien sa majú vyrovnávať rozdiely medzi tzv. starými a tzv. novými členskými krajinami.Odlišné názory však už máme na to, akými spôsobmi sa to má udiať. Aj preto sme sa dohodli, že na vyriešenie týchto otázok vytvoríme spoločné expertné skupiny. Na druhej strane sme sa s pani I. Aignerovou úplne zhodli v názore, že aj od tretích krajín by sme pri ich vstupe na potravinový trh EÚ mali vyžadovať, aby dodržiavali rovnaké štandardy, ako keby boli členskými krajinami únie."

Samozrejme, bokom nemohla zostať ani dioxínová aféra. V tejto otázke minister Zs. Simon preferuje riešenie, aby sa aj v prípade krmív uplatňoval rovnaký systém kontroly, ako je to bežné pri kontrole potravín. Inými slovami, treba zvoliť taký model, aby sa dosiahla reálna "vystopovateľnosť" pôvodu a pohybu krmív, ktoré vstupujú do potravinového reťazca.

Ani ministerka I. Aignerová si v úvode neodpustila zopár diplomatických floskulí. "Poľnohospodárstvo je naša budúcnosť. Preto potrebujeme docieliť, aby sme produkovali len zdravé suroviny a potraviny," uviedla v zahrievacom kole. V otázke budúcej podoby SPP sa vyslovila za približovanie podmienok a pravidiel fungovania medzi starými a novými členskými krajinami. "Ale o spôsobe tohto približovania je dôležité diskutovať," prízvukovala I. Aignerová.

Povedala, že so Zs. Simonom sa zhodli v otázke zachovania dvoch pilierov, a vyslovila sa za vyplácanie priamych platieb na obrábané plochy poľnohospodárskej pôdy ako aj za podporu menej rozvinutých regiónov. Čo sa týka tzv. historického princípu, ten sa po roku 2013 v rámci Spolkovej republiky Nemecko už určite uplatňovať nebude.

Samozrejme, I. Aignerová sa nemohla vyhnúť ani pre Nemecko takej citlivej téme akou je výskyt dioxínov v krmivách. Podčiarkla, že aj príslušný eurokomisár sa vyjadril, že "Nemecko v tejto kauze pracovalo rýchlo a efektívne", aby odstránilo či aspoň zmiernilo následky tohto nepríjemného pochybenia. A pomohla si aj citátom istého renomovaného pracoviska, podľa ktorého "aj keby ľudia počas ostatného mesiaca jedli bravčové mäso či vajíčka s inkriminovaným obsahom, žiadne riziko pre ich zdravie by vraj nehrozilo".

"Ale aj tak sa to viac nesmie stať," konštatovala na záver svojho expozé I. Aignerová. A nezabudla dodať, že dioxínová aféra sa v Nemecku vyšetruje ako kriminálny čin. Nečudo. Veď naozaj nešlo o fazuľky, keďže v dôsledku tejto aféry bolo treba pozastaviť činnosť a skontrolovať 4760 prevádzok.

BOHUMIL URBÁNIK, Roľnícke noviny č. 5/2011

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down