30.01.2018 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Diskusia o zákaze väzného ustajnenia dojníc

Väzné ustajnenie sa pomaly stáva históriou vzhľadom na zastaranosť technológie a nevyhovuje z hľadiska welfare zvierat. Záujmové spoločenstvo družstiev výrobcov mlieka (IGM - Die Interessengemeinschaft Genossenschaftliche Milchwirtschaft) v ňom nevidí žiadnu dlhodobú budúcnosť. Zákaz však odmieta.

IGM vidí celoročné výhradné uväzovanie kráv bez akéhokoľvek výbehu za ukončený model. Očakáva, že farmy s celoročným priväzovaním kráv v nasledujúcich rokoch zabezpečia, aby zvieratám bol umožnený výbeh na dvor alebo na pastviská.
Celoročné výhradné uväzovanie kráv bez akéhokoľvek výbehu považujú členovia IGM z hľadiska strednodobého za minulosť, zdôraznil Thomas Stürtz, hovorca IGM na medzinárodnej konferencii počas  Grüne Woche. IGM vypracovalo stanovisko, v ktorom predkladá odporúčania. „Členovia IGM sa usilujú o zníženie počtu uväzovaných kráv v nasledujúcich piatich rokoch a v tomto období znížiť ich počet o 25 %,“ uviedol hovorca. Údaje, na ktoré bolo v tejto súvislosti poukázané na jeseň 2017, dokumentujú štrukturálnu zmenu vo formách chovu.
IGM bude naďalej presadzovať podporu mliekarenských fariem. Na prestavbu podnikov musia byť poskytnuté finančné prostriedky. Tiež by mala byť poskytnutá zodpovedajúca poradenská pomoc na zlepšenie podmienok chovu v maštali s priväzovaním (klíma, ležoviská, napájadlá) alebo na prestavbu stajní.
Kravy, ktoré sú uväzované v kombinácii s výbehom na pasienky majú veľký význam pre regionálnu krajinnú starostlivosť, ako aj pre obhospodarovanie zelených plôch. Najmä v pohraničných regiónoch bez alternatív poľnohospodárskej výroby prispievajú tieto podniky významnou mierou k rozmanitosti kultúry krajiny. Krátkodobý účinok zákazu priväzovania by neodvratne viedol k závažným problémom na dotknutých farmách a v regiónoch. Systém chovu je podľa IGM len jeden z mnohých faktorov, ktoré ovplyvňujú dobré životné podmienky zvierat.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 5.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down