17.03.2020 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dlhoročná práca prináša pozitívne výsledky - slovenský strakatý dobytok v roku 2019

Rok 2019 bol pre Zväz chovateľov slovenského strakatého dobytka - družstvo (ZCHSSD) v znamení intenzívnej práce a zavedenia niektorých noviniek v činnosti, pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov v populácii slovenského strakatého dobytka, nielen v danom roku, ale aj do budúcnosti.

Jeho pracovníci sa zúčastnili na viacerých akciách doma i v zahraničí, zabezpečili organizáciu chovateľských podujatí, zastrešili Európske stretnutie bonitérov, zintenzívnili prácu v oblasti hodnotenia exteriéru, participovali na tvorbe pripárovacích plánov, robili základné výbery plemenníkov pre chovateľov a zabezpečili poradenskú činnosť v oblasti šľachtenia.
Z dôvodu začiatku platnosti novej Európskej legislatívy v novembri 2018, došlo k zmenám pri vydávaní zootechnických osvedčení (stanovila sa forma, obsahová stránka a iné zmeny), ktoré sú platné pre všetky štáty EÚ. Došlo k zjednoteniu formátu zootechnického osvedčenia, ktoré slúži najmä pri obchodovaní so zvieratami v rámci domáceho trhu, ale aj v rámci krajín EÚ a tretích krajín. Nová legislatíva umožnila vstup nových spoločností na trh s inseminačnými dávkami, čo na jednej strane znamenalo pre chovateľov rozšírenie portfólia ponúkaných býkov, na druhej strane väčšiu neprehľadnosť z hľadiska väčšieho počtu spoločností ako tomu bolo v minulosti. Vyšší počet spoločností prinesie na trhu s inseminačnými dávkami určite zvýšenie konkurencie, zlepšenie cenovej politiky a väčšiu ponuku býkov. Celkovo sme zaregistrovali 26 býkov do inseminácie.

ZCHSSD v roku 2019 evidoval v Plemennej knihe celkovo viac ako 29 000 kráv tohto plemena. Uzatvorených bolo viac ako 23 000 laktácií a úžitkovosť kráv dosiahla hranicu 6 781 kg mlieka s obsahom 3,95 % tuku a 3,45 % bielkovín.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 12.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down