13.11.2014 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Do zrušenia mliečnych kvót už zostávajú len mesiace

Mliečne kvóty budú v Európskej únii platiť už len necelých päť mesiacov. Minulosťou sa stanú 1. apríla 2015. A podľa všetkého to nebude dôvod na žiaden žart.

BRATISLAVA.  Slovenskí producenti mlieka tento míľnik nespúšťajú zo zreteľa. Celkom samozrejme o ňom bola reč aj na ich nedávnom podujatí roka, ktorým sa už pravidelne stáva Deň prvovýrobcov mlieka.

Aj keď o nejakých špeciálnych prípravách na novú situáciu sa exaktne nehovorilo, slovenskí producenti mlieka sa na Deň D pripravujú mimovoľne už roky. Napríklad tak, že postupne z hry vypadávajú najslabší chovatelia dojníc.

„Od roku 2005 až 31 percent podnikov na Slovensku zrušilo výrobu mlieka,“ konštatovala Ing. Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka. A pridala aj ďalšie informácie.

V celej Európskej únii sa v súčasnosti chová 23 miliónov 279 tisíc kráv. A za ostatný rok v únii v globále stúpli tak počty kráv ako aj celkové množstvo nakúpeného mlieka.

„Najväčšie prírastky zaznamenali v Nemecku, v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, vo Francúzsku, ale aj v Poľsku či v pobaltských krajinách,“ uviedla M. Štefániková. A doslova obrovský nárast produkcie mlieka podľa jej informácií evidujú na Novom Zélande.

Je zjavné, že významní svetoví mliečni hráči sa už rozbehli a na novú situáciu sú pripravení. Cez prizmu tohto konštatovania sa potom riaditeľka SZPM pozrela aj na vyhliadky mliečneho sektora po zrušení mliečnych kvót.

„Je otázne, aký vývoj bude na mliečnom trhu v takých krajinách, ako je India, Čína či Rusko, kde stále platí embargo na dovoz mliečnych výrobkov z EÚ. A  celkom prirodzene je otázkou dňa aj to, kde svoju dodatočnú produkciu umiestnia európski lídri, teda Nemecko, Francúzsko, Holandsko, Írsko či Poľsko,“ zamýšľala sa M. Štefániková.

K téme sa vyjadril aj Ing. Stanislav Voskár, člen Rady SMZ a výkonný riaditeľ  MILSY, a. s., Bánovce nad Bebravou: „Produkcia mlieka je najvyššia za posledné štyri roky, mlieka je jednoducho veľa. Tak prirodzene vyvstáva otázka, čo s nadprodukciou. Sú iba dve možnosti: alebo sa skonzumuje doma, alebo sa vyvezie.“

Ideálne by podľa neho bolo, keby sme dokázali v praxi naplniť heslo, že to, čo sa doma vyrobí, to sa doma aj skonzumuje.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down