09.01.2014 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dôchodok poľnohospodárov sa zníži

Podľa správy Eurostatu, uverejnenej koncom minulého roku, predbežný odhad dôchodku poľnohospodárstva v EÚ-28 za rok 2013 hovorí o jeho medziročnom znížení o 2,1 percenta. V prepočte na pracovníka, ktorých počet sa tiež znížil, to znamená medziročný pokles dôchodku o 1,3 percenta. Tento odhad bol urobený metodikou Ekonomického účtu poľnohospodárstva a vyjadruje reálne zmeny, zohľadňuje teda vývoj inflácie použitím deflátora HDP.

Príčinou zníženia dôchodku poľnohospodárstva EÚ je to, že náklady na výrobné vstupy rástli viac (+0,8%) ako hrubá agrárna produkcia (+0,1%). Hodnota rastlinnej produkcie medziročne klesla o 1,1%, a to hlavne kvôli zníženiu cien (-3,7%). Objem produkcie pritom vzrástol o 2,7%. To však nestačilo na kompenzovanie cenových strát. Hrubá živočíšna produkcia medziročne vzrástla o 1,5%, a to vďaka rastu cien (+1.6%), pričom produktov sa vyrobilo rovnaké množstvo ako rok predtým. Vzrástli najmä ceny mlieka, hovädzieho a bravčového mäsa, ako aj hydiny.

Zaujímavé je porovnanie zmien v jednotlivých členských štátoch - v roku 2013 sa dôchodok poľnohospodárov znížil iba v trinástich krajinách, kým v pätnástich štátoch vzrástol. Tieto rozdiely sú hlavne výsledkom nerovnakej priazne počasia, ale aj rozdielov v štruktúre produkcie, čo sa spája s odlišným prejavením sa cenových vplyvov.

Slovenská republika sa ocitla na 8. mieste medzi štátmi s poklesom dôchodku. Väčší pokles zaznamenali Francúzsko, Rakúsko, Nemecko, pobaltské krajiny, Grécko a Chorvátsko. Pre porovnanie, naši susedia (ČR, Poľsko a Maďarsko) sa ocitli v skupine štátov, v ktorých poľnohospodársky dôchodok v roku 2013 pravdepodobne stúpne.

U nás sme dosiahli v roku 2013 (v prepočte na pracovníka) o 3,5% nižší reálny dôchodok ako v roku 2012. V absolútnych číslach ide o pokles o 454 eur.

DOC. ING. GEJZA BLAAS, CSc.

ING. JÁN VAROŠČÁK, CSc.

Viac sa dočítate v 1. tohtoročnom čísle Roľníckych novín.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down