16.02.2023 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dodrží EÚ prísľub redukcie emisií metánu?

Napriek pokroku, koncentrácie škodlivých plynov sa v atmosfére rýchlo zvyšujú a znižovanie je potrebné zintenzívniť vo všetkých sektoroch. Je nutné zamerať sa najmä na metán (CH4), ktorý priťahuje slnečné žiarenie.

Podľa dôkazov sa zistilo, že tento plyn zachytáva teplo najmenej 80-krát účinnejšie ako uhlík počas 20-ročného obdobia. Takže asi za 100 rokov bude potenciál globálneho otepľovania tohto plynu 28-krát väčší ako potenciál oxidu uhličitého (CO2). Ľudia v súčasnosti uvoľňujú tento mimoriadne silný a škodlivý plyn rýchlosťou, ktorá je rýchlejšia ako za najmenej 800 000 rokov.

Globálne znižovanie emisií CH4 je pre súčasnú generáciu nenáročné, pričom využíva existujúce postupy a technológie. Politiky zamerané na znižovanie emisií CH4 prinesú v krátkodobom horizonte rýchlejšie výhody z hľadiska zmierňovania klimatických zmien. Ich zníženie povedie aj k nižšej tvorbe ozónu a k menšiemu lokálnemu znečisteniu ovzdušia, čo by vďaka čistejšiemu ovzdušiu pôsobilo lepšie na zdravie ľudí aj zvierat.

Nedávna štúdia zistila, že za CH4 je zodpovedná približne jedna pätina globálneho vykurovania a že uvoľňovanie metánu z chovu zvierat v Európe má teraz globálnu vykurovaciu silu 160 uhoľných elektrární, meraných za 20-ročné obdobie. Podľa štúdie, by zníženie krátkodobých znečisťujúcich látok, ako je metán, mohlo v rokoch 2030 až 2050 znížiť globálne otepľovanie o polovicu.

Viac sa dočítate v príspevku Ing. ANDREY MREKAJOVEj, PhD. z NPPC - VÚŽV Nitra - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 8

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down