07.03.2022 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dojenie kráv raz denne si chovatelia chvália

Kravy v konvenčných dojárňach rôznych konštrukcií sú bežne dojené dvakrát, prípadne trikrát denne a využívajú pritom roboty, ktoré navštevujú zhruba 3,5-krát denne. Existujú ale chovatelia, ktorí trvajú na dojení len raz denne.

Austrálski farmári David a Narelle Macalisterovi prešli na dojenie jedenkrát denne pred siedmimi rokmi a nikdy toho neoľutovali. Ich farma sa nachádza v Austrálii - Orbost, East Gippsland, Victoria.
David a Narelle hospodária na ploche 300 akrov (121 hektárov), ktorá je rovinatá, ale i kopcovitá a na mieste pôsobia už 16 rokov. Po dobu 6 - 7 mesiacov v roku, prenajímajú 35 ha rovinatej plochy spoločnosti pestujúcej semená cukrovej kukurice. V ďalších mesiacoch na tomto pozemku potom pestujú hmotu na siláž pre stádo dojníc.
David a Narelle chovajú 220 dojníc, prevažne kríženky plemena jersey a holstein a všetky sú dojené raz denne (angl. OAD). Kŕmenie dojníc je založené na pastvinách; v dojárni prikrmujú asi 1 kg obilných peliet. Kým prešli na dojenie OAD, každú kravu kŕmili približne 3 kg denne, takže podľa nich ide o veľkú úsporu nákladov.
Farma Macalisterovcov je jedna z rastúceho počtu fariem v Gippslande, ktoré prechádzajú na dojenie jedenkrát denne. Asi 30 fariem v tejto oblasti praktizuje dojenie OAD a záujem rastie. Nemajú takú vysokú mieru brakácie, zlepšilo sa zabrezávanie a dlhovekosť kráv.
„Chcel som vyvážiť svoj rodinný život,“ zdôrazňuje David. „Bolo celkom ťažké dojiť dvakrát denne, najmä s mladou rodinou. A ďalším problémom bola dostupnosť pracovnej sily. Zistili sme, že prechodom na dojenie raz denne sme neboli takí závislí. Stále zamestnávame ľudí na príležitostnú prácu, ale nie toľko ako predtým.“

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 10.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down