Vážení čitatelia,
v odbornej prílohe Roľníckych novín s názvom DOJNICE vám aj tentoraz prinášame viacero aktuálnych odborných článkov. Teší nás vaša priazeň, čo potvrdzujú ohlasy vás, čitateľov, ako aj záujem samotných prispievateľov uverejňovať ich články v tejto prílohe.
Chov dojníc a produkcia mlieka je investične najnáročnejším odvetvím živočíšnej výroby a vyžaduje si stabilne spoločensko‑ekonomické podmienky. Chovatelia, aby sa udržali na trhu, zväčšujú svoje stáda a zvyšujú úžitkovosť. Avšak nárast stád spojený s ťažkosťami prilákať a udržať si zamestnancov na farmách ohrozuje dlhodobú schopnosť rozvoja a udržateľnosti chovu dojníc vo väčšine regiónov Slovenska.
Ako sľubné riešenie týchto problémov sa javia nove technológie a automatizácia. Robotické dojenie ako jedno z možných riešení by mohlo chovateľom poskytnúť príležitosť na zvýšenie celkovej produktivity. Štátny podnik Plemenárske služby SR sleduje aj tento trend, a na zabezpečenie objektívneho odberu vzoriek z robotického dojenia plánuje nákup univerzálnych vzorkovačov pre plemenárskych zootechnikov.
V prílohe DOJNICE sa dočítate aj o tom, ako sa za 20 rokov zmenili veľkosti dojených stád a úžitkovosť hostinského plemena, a to vďaka porovnaniu medzi krajinami, ktoré umožňuje ICAR – Medzinárodná organizácia pre kontrolu úžitkovosti.
V prílohe DOJNICE nájdete aj tradičný príspevok z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR s názvom Aktuálne dianie a budúcnosť odvetvia produkcie mlieka.
A samozrejmosťou sú odborne články o kŕmení a zdraví dojníc od výskumníkov z NPP C– Výskumného ústavu živočíšnej výroby a z Výskumného ústavu rastlinnej výroby a tiež z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Verím, že v prílohe DOJNICE si každý, kto sa zaujíma o danú problematiku, nájde to „svoje“,a že pri jej čítaní osožne strávi čas.
PATRÍCIA DOLEŠOVÁ
https://rno.sk/wp-content/uploads/2024/10/dojnice-min.pdf