24.05.2011 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dojnice si na roboty zvykli

Spoločnosť PORS, s. r. o., Oslany v okrese Prievidza má v embléme číslicu 1. Jednotka môže napovedať aj to, že ide o prvú farmu s robotickým dojením na Slovensku. S automatmi od holandskej firmy LELY začali dojiť v októbri minulého roku, a od konvenčného dojenia postupne upúšťajú. Zavítali sme preto na farmu, aby sme zistili, ako sa unikátne roboty osvedčili, a či si na nový systém dojenia a kŕmenia zvykli aj samotné zvieratá.

„Roboty umožňujú riadiacim pracovníkom udržať dojnice v maximálnej kondícii pri slušnej ekonomike. Technológia pomáha udržať dobrý zdravotný stav zvierat, pretože sa včas dozvieme o ich zdravotných problémoch, a výrazne pomáha v reprodukcii ako aj v kvalite mlieka,“ zhrnul pozitíva automatizovaného systému Ing. Miroslav POLC, konateľ spoločnosti PORS, s. r. o., Oslany.
Ako uviedol, v prospech robotov hovoria i nižšie náklady na veterinárnu starostlivosť a vylúčenie nie vždy spoľahlivého ľudského faktora. Veľké plus však prinieslo robotické dojenie najmä zvieratám. „Prínos automatizácie spočíva hlavne v absolútnej voľnosti, ktorú dojnice získali. Je len na nich, v akom čase prijímajú krmivo, kedy pijú vodu, kedy sa dajú podojiť a kedy odpočívajú. Jednoducho, ak zviera pocíti, že prišiel čas na dojenie, vojde do kóje, k robotovi - dojičovi. Stroj dokonale pozná každú kravu - keď vojde do kabíny, robot jej podľa úžitkovosti nadelí krmivo, očistí vemeno, vydojí prvé streky, pomasíruje, a pomocou senzoru nasadí dojacie zariadenie. Samotné dojenie trvá asi šesť minút,“ vysvetlil chovateľ. 

O tom, ako to na farme v Oslanoch vyzerá a či dojace roboty splnili všetky očakávania, sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 21.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down