Po nedávnom škandále s poľským hovädzím mäsom sa zástupcovia zriaďovateľov a prevádzkovateľov stravovacích zariadení sa prostredníctvom masmédií vyjadrovali k pôvodu mäsa, z ktorého pripravujú jedlo. Aby boli ich stravníci takpovediac „v pohode“, prevádzkovatelia so zjavnou spokojnosťou uvádzali, že situáciu si aktuálne zisťovali a môžu povedať, že mäso majú od slovenských dodávateľov.
Takže podľa nich je všetko v absolútnom poriadku, a u nich sa nenájde žiadny lacný tovar z dovozu pred skončením doby spotreby alebo nebodaj potraviny, nebezpečné pre zdravie ľudí…
Lenže je to aj pravda? Buď to vedia, a v tom prípade je to zavádzanie verejnosti, alebo sú presvedčení, že v stravovacom zariadení skutočne používajú čerstvé a zdravotne bezpečné mäso slovenského pôvodu - a v takom prípade je to netolerovateľná nevedomosť prevádzkovateľa. Prečo?
Lebo aj škandalózna poľská hovädzina sa u nás objavila od slovenského dodávateľa, a ani „fipronilové vajcia“, ktoré sa v roku 2017dostali do niektorých špičkových bratislavských hotelov neboli slovenské, ale pochádzali z Holandska. A podobne to bolo aj s kuracími prsiami, obsahujúcimi antibiotiká, ktoré sa v niektorých školských zariadeniach vyskytli v roku 2015 a ktoré boli pre zmenu z Brazílie, ale takisto mali slovenského dodávateľa. A vo výpočte škandálov s importovaným mäsom, najmä hydinovým, by sme mohli ešte pokračovať...
Prestaňme sa preto vedome či nevedome klamať, a kvôli serióznosti uvádzajme informácie o krajine, z ktorej pochádza samotné mäso, a nie to, odkiaľ je jeho dodávateľ. Lebo „výrobca“ a „dodávateľ“ sú v našej praxi väčšinou dve úplne rozdielne kategórie.
Pre porovnanie, na Slovensku sú iba traja veľkí spracovatelia kurčiat, a okrem nich u nás ešte pôsobí zopár lokálnych spracovateľov, no tzv. „prebaľovačov“ a rôznych dodávateľov hydinového mäsa do školských a závodných jedálni či do verejných stravovacích zariadení je vyše 40.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)