Domáca výroba alkoholu z ovocia bude naďalej ilegálna

Domáca výroba ovocných destilátov pre vlastnú spotrebu bude naďalej ilegálna. Opoziční poslanci poslanci Národnej rady (NR) SR Jozef Kollár, Daniel Krajcer, Juraj Miškov a Martin Chren (všetci nezaradení) totiž dnes neuspeli s návrhom novely zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh.

Pri tomto návrhu zákona poslanci vychádzali z toho, že veľa ľudí na Slovensku má ovocné sady či ovocné stromy vo svojich záhradách. Z ovocia si potom podomácky pripravujú alkohol pre vlastnú spotrebu. Podľa súčasne platných zákonov je však podľa predkladateľov niečo takéto možné len v registrovaných, takzvaných verejných páleniciach. To ale znamená pre ľudí výdavky na platenie daní či poplatkov.
Navrhli preto, aby si mohol majiteľ ovocia kúpiť certifikovanú aparatúru na destilovanie alkoholu, ktorú by si nechal zaregistrovať. Následne by si mohol „vypáliť“ do 50 litrov ovocného destilátu ročne pre vlastnú spotrebu. Tento návrh by pritom nemal vplyv na štátny rozpočet. Podľa Krajcera by sa zároveň takto zvýšila aj bezpečnosť, keďže poslanci navrhujú, aby ľudia mohli používať len autorizované zariadenia.
Nezaradení poslanci, ktorí si založili mimoparlamentnú stranu SKOK, si za svoj návrh vyslúžili kritiku od Združenia výrobcov liehu a liehovín na Slovensku. Poslanci odmietajú tvrdenie, že výroba alkoholu sa vymkne spod množstvovej a kvalitatívnej kontroly. „Naopak, autorizované pálenice zvyšujú bezpečnosť pálenia alkoholu pre vlastnú spotrebu, v porovnaní s doma vyrobenými zariadeniami, ktoré ľudia používajú doteraz,“ zdôraznil Krajcer.
Podľa Miškova nie je pravda ani to, že legalizácia domáceho pálenia alkoholu by ohrozovala obchodné záujmy verejných páleníc. „Ľudia, ktorí si pálili alkohol podomácky, to budú robiť aj naďalej, ale legálne. Nijako neobmedzujeme ani tých ľudí, ktorí na pálenie alkoholu využívajú verejné pálenice,“ vysvetlil Miškov.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *