11.04.2014 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Domáca výroba pálenky v Maďarsku je v rozpore s právom EÚ

Legalizácia domácej výroby ovocných destilátov do 50 litrov ročne bez zdanenia v Maďarsku nie je v súlade s právnymi normami Európskej únie (EÚ), rozhodol o tom Súdny dvor Európskej únie.

Podľa internetového vydania denníka Népszabadság Európska komisia (EK) iniciovala právne konanie voči Maďarsku ešte v roku 2010 s tým, že právne normy EÚ dovoľujú v prípade výroby destilátov na domáce účely iba nahradiť spotrebnú daň inou formou dane, ktorá nemôže byť nižšia než polovica spotrebnej.
Súdny dvor EÚ pripomenul, že právo EÚ zaväzuje členské štáty, aby v prípade alkoholu zaviedli spotrebnú daň, ktorej minimálna suma na hektoliter čistého alkoholu je 550 eur.
Maďarské ministerstvo hospodárstva v reakcii na verdikt súdu oznámilo, že vláda neplánuje sprísniť podmienky domáceho pálenia destilátov, Maďarsko je podľa neho pripravené obhájiť svoj postoj aj pred Súdnym dvorom EÚ.
Maďarskí maloroľníci od augusta 2010 nemusia platiť spotrebnú daň za pálenku vyrobenú z vlastného ovocia v množstve do 50 litrov, jej výrobu nemusia nahlásiť a nemusia požiadať ani o povolenie na prevádzku zariadení na pálenie s kapacitou do 100 litrov. V Maďarsku bola domáca výroba pálenky ilegálna od 20. rokov minulého storočia. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down