07.11.2014 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Domácnosti v SR dostanú 115 mil. eur na malé obnoviteľné zdroje energie

Na projekty zamerané na úsporu energie a využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktoré prispejú k prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo, bude možné počas nasledujúcich piatich rokov čerpať 938,8 milióna eur z eurofondov. Ako dnes informovala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), až 100 miliónov z tejto sumy je určených na inštaláciu malých zariadení na využívanie OZE v domácnostiach, ďalších 15 miliónov predstavuje spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu.

Spravovanie výziev bude mať SIEA na starosti v rámci Operačného programu (OP) Kvalita životného prostredia. "S administráciou projektov zameraných na inštaláciu slnečných kolektorov a kotlov na biomasu v domácnostiach máme skúsenosti z minulosti, keď bola finančná podpora poskytovaná zo štátneho rozpočtu. Teraz sa vôbec po prvý raz podarilo získať súhlas Európskej komisie, aby mohli byť európske prostriedky použité aj pre cieľovú skupinu, ktorou sú domácnosti," uviedla jej generálna riaditeľka Svetlana Gavorová.
Podporovaných bude päť druhov zariadení na využívanie OZE. Okrem kotlov na biomasu a solárnych kolektorov určených na ohrev teplej vody alebo vykurovanie bude možné príspevky čerpať na tepelné čerpadlá, ale aj na zariadenia na výrobu elektriny s maximálnym výkonom do 10 kW, a to fotovoltické panely a veterné turbíny. Podmienky poskytovania a výšky podpory pre jednotlivé zariadenia budú stanovené na jednotku inštalovaného výkonu tak, aby sa návratnosť vložených finančných prostriedkov pri štandardných riešeniach pohybovala do 10 rokov. Podporu bude možné čerpať až do roku 2023.
Okrem domácností budú môcť finančnú pomoc zameranú na prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo využiť aj ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a podnikatelia. Spolu so žiadosťami o príspevky na obnovu verejných budov budú musieť predložiť výsledky energetických auditov. Podpora je určená aj na zavádzanie systémov energetického a environmentálneho manažérstva a využívanie energetických služieb. Z operačného programu sa bude financovať tiež obnova systémov diaľkového vykurovania a projekty zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti v podnikoch.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down