24.01.2014 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dopravcom stúpli náklady na mýto o 40 percent

Januárové zmeny v mýtnom systéme zvýšili náklady dopravcov na mýtnych poplatkoch v priemere o 40 percent oproti roku 2013. Vyhlásilo združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia vo svojom stanovisku.

Štát totiž od januára tohto roku okrem iného rozšíril sieť mýtom spoplatnených ciest I. triedy, spoplatnil prejazdy cez intravilány obcí a zaviedol monitoring na cesty II. a III. triedy. "Ak berieme do úvahy zníženie sadzieb pre ekologické vozidlá a zľavový systém, kompenzácia je iba minimálna," zdôraznil Česmad.
Združenie súčasne nesúhlasí ani so spoplatnením všetkých prejazdov cez intravilány obcí, ktoré sa nachádzajú na cestách I. triedy. Sú v dĺžke približne 1000 kilometrov. "Pri rokovaniach s ministerstvom dopravy bolo deklarované spoplatnenie intravilánov - okruhov veľkých miest," doplnil Česmad v stanovisku.
Zároveň nesúhlasí so zavedením mýta na cesty II. a III. triedy bez ohľadu na výsledok monitoringu týchto ciest. Pretože to podľa združenia ohrozí lokálnu dopravu, neúmerne zvýši náklady všetkých podnikateľov, nielen dopravcov, ktorí využívajú autá nad 3,5 tony. "Zavedenie mýta na týchto cestách neobmedzí dopravu, pretože tranzitná doprava je už dopravnými značkami a zákonom zakázaná," argumentoval Česmad. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down