23.01.2014 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dopyt po potravinách bude rásť

Európski producenti zrnín, mliečnych a mäsových výrobkov budú mať prospech z vysokých svetových cien týchto komodít v budúcom desaťročí, ťahaných rastúcim svetovým dopytom. Vyplýva to z analýzy EK Poľnohospodársky trh a vyhliadky príjmov v EÚ do roku 2023.

Ako z uvedenej analýzy ďalej vyplýva, predpokladaný rast celkových príjmov poľnohospodárskych podnikov bude súvisieť s klesajúcim počtom poľnohospodárov v EÚ - najmä v nových členských štátoch.

„Vysoké ceny vstupov, ako sú napríklad hnojivá, zostávajú hlavnými obmedzeniami v poľnohospodárskom odvetví,“ povedal riaditeľ pre ekonomickú analýzu GR AGRI Tassos Haniotis.

Výsledky analýzy ukazujú , že vývozné trhy pre výrobky z EÚ budú naďalej rásť, hlavne v prípade mlieka a mliečnych výrobkov. Uvedený rast bude ťahaný dopytom zo strany nových trhov, najmä z Číny. Ročný vývoz syrov a sušeného odstredeného mlieka by mal do roku 2023 dosiahnuť 1 milión ton, respektíve 637-tisíc ton. V porovnaní s rokom 2010 to predstavuje nárast o 52 a 69 percent.

Viac sa dočítate v 4. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down