27.06.2024 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dostupnosť a spotreba základných potravín nie sú ohrozené

S poklesom inflácie začali domácnosti od roku 2024 zvyšovať svoju spotrebu.

Reálne tržby v supermarketoch v 1. kvartáli 2024 vykázali priaznivé výsledky, čo signalizuje, že dostupnosť a spotreba základných potravín nie sú ohrozené. Celková reálna spotreba domácností vo 4. kvartáli 2023 medziročne poklesla o 1,7 %. Vyplýva to z Analýzy cenového vývoja základných druhov potravín 4/2024 z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda.
        "Tohtoročné údaje o reálnych tržbách v maloobchode prinášajú optimizmus. Tržby v supermarketoch v prvom kvartáli medziročne vzrástli o 3,2 % v reálnom vyjadrení, čo naznačuje, že domácnosti aktuálne neznižujú spotrebu základných potravín a nie je ohrozená ani dostupnosť potravín," spresnil v analýze rezort financií.
        MF SR poznamenalo, že tempo rastu cien potravín na Slovensku sa v roku 2023 stabilizovalo, k čomu prispel pokles cien energií a poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch. Od apríla do konca roka 2023 zostali spotrebiteľské ceny potravín na Slovensku v priemere nezmenené. Novoročné zvýšenie cien potravín bolo oveľa miernejšie než historický priemer a v medziročnom porovnaní inflácia klesala.
        Medzinárodné porovnanie cien vo vertikále v predchádzajúcej analýze naznačovalo na Slovensku nezvyčajne vysokú cenu masla, vajec a syra eidam. Údaje zo skenerov pokladníc síce ukazujú, že skutočne zaplatené ceny boli nižšie, no napriek tomu boli v porovnaní s Českou republikou skutočné zaplatené ceny vajec na Slovensku v apríli vyššie o 13 % a ceny syra eidam vyššie o 17 %.
        Cieľom analýzy bola aktualizácia zistení o existencii mimoriadnej trhovej situácie s priamym vplyvom na ceny základných potravín na tuzemskom trhu ohrozujúcim ich cenovú stabilitu alebo dostupnosť. Vzhľadom na daný cieľ aktualizácia analýzy preukázala, že nie je ohrozená dostupnosť a spotreba základných potravín.
        "Vzhľadom na tieto zistenia považujeme realizáciu opatrení na podporu cenovej stability a dostupnosti základných potravín, ktoré boli súčasťou Analýzy cenového vývoja základných druhov potravín 2/2023, za dostatočnú," dodal rezort financií.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down